"Why this kolavari di?" yazıma gelen yorumlar

Bugün Yurt Gazetesindeki yazımın üzerine okurlarımdan Ahmet Hamdi Atalay’dan aşağıdaki maili aldım. Gelen diğer yorumların yaznında bunu onun izniyle yayınlıyorum. Yerimiz olmadığından geniş geniş yazamıyoruz. Buyrun bir de onun ağzından 4G neden önemli dinleyelim.
Sn. Cumhurbaşkanımızın konuşmasından sonra bu konuda kafalar iyice karışmış gözüküyor, karışıklığı gidermek adına çok özet bir bilgilendirme yapmak gerekirse;
3G’nin teknolojik temeli CDMA ‘dir.  Buna karşılık 4G, OFDM modülasyonu ile uçtan uca IP (full IP) sunuyor. Dolayısıyla 3G’ye göre 4G bir teknolojik ilerlemeden ziyade bir “Evrim” niteliğindedir.
Bu niteliği ile 4G, gelecek mobil teknolojiler (5G) için de bir altyapı oluşturuyor. 5G, 4G gibi temel bir teknoloji “evrimi” getirmeyecek. 5G daha ziyade uygulamada olan teknolojilerin bir arada, verimli ve uyumlu bir şekilde kullanılmasını sağlayacak bir teknolojik ilerlemeyi ifade ediyor.
Küresel İstatistiklere göre mobil haberleşme alanında her 10 yılda bir yeni bir jenerasyon geliştirilirken, her jenerasyon ortalama 20 yıl hizmet sunmaya devam etmektedir. Örneğin 1990’ların başında kullanılmaya başlayan 2G (GSM) azalarak ta olsa varlığını sürdürmektedir. 2005’lerde hizmet vermeye başlayan 3G’nin önümüzdeki 10 yıl daha kullanılacağı bilinmektedir. 2015 itibariyle pazarda yer almaya başlayan 4G’nin ise 2030’lara kadar varlığını sürdürmesi beklenmektedir.
2015 yılında araştırma (research) ve standartları oluşturulmaya başlanan 5G’nin ise 2020’lerden itibaren ürünleşmeye, 2025’den itibaren de pazarda hizmet sunmaya başlaması planlanmaktadır.