Y kuşağı bankasını arıyormuş!

Y KuşağıFortune dergisi Mayıs sayısında çok güzel bir konu var.
Y kuşağı bankasını arıyor diye. Yazının linki http://www.fortuneturkey.com/y-kusaginin-bankasi-araniyor-13097 . Benim en çok ilgimi çeken kısım ise, yeni nesil bankanın özellikleri.
BİYONİK BANKANIN ALTI ÖZELLİĞİ
1. Açık ve net şirket vizyonu: “Biyonik” bankalar her konuda her şeyi aynı anda yapmaya çalışmıyor. Bu bankalar, vizyonlarına uyumlu iş modellerini belirleyerek hedef müşteri segmentlerini, coğrafi yaygınlıklarını, ürün yelpazelerini ve kanal dağılım parametrelerini titizlikle saptıyorlar. Bu bankalar, markaları ile rekabette keskin çizgilerle farklılaşmaya çalışıyor.
2. Etkin ve verimli dağıtım ağı: “Biyonik” bankalar müşterilere hız ve kolaylık sağlayabilmek için dijital ve sanal işlevsellik ile karmaşık ürün ve servisleri destekliyor. Birden fazla kanal kullanan müşteriler, tek satış kanalı kullanan müşterilere göre iki-üç kat daha kârlı oluyor. Karmaşık ürün ve servisler ve müşteri ilişkilerini geliştirmek için “insan dokunuşu” şart.
3. Müşteri odaklılık: “Biyonik” bankalar, sadece müşterilerine ait demografik bilgilerle değil, finansal, davranışsal ve hayat evresi bilgilerini kullanıyor ve bu bilgiler eşliğinde dijital stratejilerini geliştiriyor. Büyük veri yerine zengin veriye odaklanarak müşteri segmentasyonlarını güçlendiriyorlar.
4. Teknolojik ve operasyonel mükemmellik: Başarılı bankalarda tüm personelin yüzde 80’inden fazlası, müşteri ile temas eden pozisyonlarda iken yüzde 20’sinden azı, destek ofis veya merkez ofis pozisyonlarında yer alıyor. Birçok düşük performanslı bankada ise, müşteri ile bire bir temas halinde olan pozisyonlar, toplam çalışan sayısının yüzde 50-60 aralığında yer alıyor.
5. Organizasyonel canlılık/enerji: Biyonik bankaların bir başka ortak özelliği, segmentler, kanallar ve ürünler bazında belirgin organizasyon ve yönetişim yapısına sahip olmaları. Her bir segment, kanal ve ürün organizasyon içinde motivasyonu yüksek liderler tarafından yönetilmekte. Bu konuda başarılı bankalar, “akıllı basitlik” adı verilen yalın ve etkin yönetişim modelleri ile ön plana çıkıyorlar.
6. Finansal yönetim ve risk kontrolü: Biyonik bankaların ortak özelliklerinden biri de güçlü bilançolara ve bilanço yönetim yetkinliklerine sahip olmaları. Senaryo modelleme yöntemini sık sık kullanan biyonik bankalar, sıkışık likidite ve nakit akışı durumlarına faaliyet gösterdiği tüm pazarlar için önceden hazırlanıyorlar.