Truecaller'dan cevap var

Truecaller ile cia ayni sey mi?
Malum spamden kurtulmakhepimizin istegi. Bu nedenle gelen numaranın spam olup olmadigini anlamak cok onemli.
Bu konuda cia gibi kotu bir yazilim deneyimimiz var. Bu bir daha olmasin diye truecaller i ince eleyip sık dokuyarak inceliyorum. Tabii karsida kurumsal bir yapi olmasi harika. Ancak bu benim ocon yeterli degil. Simdi oncelikle aklima gelen ilk sorulari sordum. Gelen cevap metnini yayinliyorum. Ancak programi inceleyip tam okna oldugumda ayrica daha genis bir yazi yazacagim.
Truecaller’ın birkaç farklı yönde çalışma şekli vardır. İlki ve en önemlisi telefon numaralarının çoğunu sarı sayfalar, beyaz sayfalar ve kamuya açık sosyal ağlar ile Yelp! gibi partnerlerimizden alıyoruz. Türkiye’de bunlardan çok fazla olmadığı için kullanıcı topluluğumuzun raporladığı ve bilgi girişi yaptığı bir sistem benimsedik.
Bu bilgiler alındıktan sonra Truecaller verileri birkaç farklı doğrulama katmanından geçirerek (kendi özel algoritmalarımız ile), organize edilen bilgilerin gerçekten doğru olup olmadığı sınanır.
————-
Biz her zaman iletişimin hızlı ve sıkıntısız olması için elimizden geleni yapıyoruz ve kullanıcılarımızdan gelen geri bildirimleri dinliyoruz. Bugünün dünyasında mahremiyetin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu yüzden çok net bazı prensiplerimiz var ve kullanıcıların kendi bilgilerinin nasıl paylaşılacağı veya görüntüleneceği kararını tamamen kullanıcılara bıraktık.
Truecaller’da her şey izin temellidir. Kullanıcılarımıza her zaman Truecaller uygulamasının neyi yapması için ne izinlere gerek duyduğu belirtilir.
Hiçbir kullanıcı, sahibi izin vermediği sürece Truecaller üzerinden bir telefon numarasına ulaşamaz. Varsayılan olarak, kamuya açık olmayan numaralar “özel” olarak işaretlenir. Bu numaraya veya numara ile ilgili bilgilere ulaşılabilmesi için numaranın sahibinden kullanıcının izin alması gerekir. Yani numaranın sahibi, bilgilerinin ve numarasının kim tarafından görüntülenebileceği üzerinde tam kontrol sahibidir.
Telefon rehberini bir social graph yaratmak ve bunu da İsim Araması işlevini gerçekleştirmek için kullanıyoruz. Kullanıcılar, rehberde bulunabilmesine izin vermemiş bir kimsenin ismini bulamazlar. Aynı şekilde 2. Seviyeden daha uzak bir bağlantıda oldukları kişileri de bulamazlar. Örneğin arkadaşının arkadaşına ulaşabilir, ancak arkadaşının arkadaşının arkadaşına ulaşamaz.
Kullanıcı mahremiyetinin üç adımı ile tüm kullanıcılar Truecaller ile neyi paylaşmak istediklerini ve neyi istemediklerini seçebilirler.
Kullanıcılar ayrıca her zaman kendilerini ve tüm bilgilerini sistemden silebilirler. Bu işlem Truecaller internet sitesi üzerinden yapılıyor.