Türkiye’nin en başarılı 12 girişimi

turkiyenin en iyi 12girisimiWired UK, Ağustos ayında Türkiye’nin en başarılı girişimlerini seçmiş. Listeyi büyük bir heyecanla inceledim. Ancak umduğumu bulduğumu söyleyemeyeceğim. İninal ve Onedio dışındaki projeler benim listemde yok. Ya başarısız bulmuşum yada daha başarılı muadilleri var.
Benim listemde aslında wired’ınkine çok yakın olan bir proje var.
En iyi hizmet uygulaması
Getir.com: Bitaksi’nin yeni girişimiymiş. Ama bitaksiye göre müşteri ilişkileri neredeyse çağ atlamış. Uygulamayı indirip, haritadaki en yakın mobil bakkalın ürünlerinden istediğinizi alıyorsunuz. Bir problem aradığınız ürün size yakın arabada olmayabiliyor. Bir de kredi kartınızı sadece bir kere alıyor. Sonra sipariş olmadan da para çekse haberinizi olmuyor. Bu sanırım aynı zamanda Masterpass’in hatası.
En iyi medya uygulaması
TV8 yan ekran: Televizyonlar için yapılmış en iyi ikinci ekran uygulaması. Özellikle rising star gibi yarışma anında o kadar güzel entegre oluyor, zamanlamalar o kadar düzgün çalışıyor ki televizyonu bırakıp telefonu seyretmeye başlıyorsunuz. Eminim bunu Acun okuduğunda o ikinci ekranı kapatın, bak televizyon seyredilmiyormuş diyecek ama uygulama için emeği geçen herkesi tebrik etmek lazım. Tabii buna yan ekran denilmesine karşıyım. Bu uygulama ikinci ekran uygulamasıdır. Zaten uygulamanın ismini yan ekran yaparak telefonlarda tv8 diye arattığınızda bulunmasına engel olmuşlar. Bunlar da kötü tarafları.
En iyi donanım
Tuçmatik Energycard: Son dönemde en büyük problemimiz yanımızda taşıdığımız cihazların güç ihtiyaçları. Tunçmatik son derece ince cep telefonunuza acil ihtiyaç sağlayabilecek ve cüzdanda taşınabilen bir pile sahip. İçin güzel tarafı, pil hem ince hem de son derece şık. Dezavantajı ise çok hızlı bitiyor ve zor doluyor olması. Ama bana sorarsanız bu incelikten bundan daha iyi verim alınamaz.
Seri Girişimci
Veysel Berk : Türkiye’de son dönem giriimcilerin çoğu seri… Gerçi kandine sorduğumuzda fizikçi olmasından kaynaklı, ben seri girişimci değilim diyor. Seri girişimci birini bitirir, diğerine başlar ben paralel girişimciyim diyor. Önce evebirilazım.com ile evlere temizlik sektörüne girdi, sonra da dünyanın en çok çay satılan ülkesinde zincir çaycılar açıyor. Herkes kahve satıp, hatta kafelerinde çay bulundurmazken, o çaycılar açıyor. İşin güzel tarafı, Türk çayını fiziksel açıdan en güzel şekli ile yapmakla kalmıyor, ödemede cep telefonu kullanımı gibi kolaylıklar da sağlamış. Kutlamak lazım.
Fenomen Girişimci
Bu konuda daha iyisi gelene kadar şüphesiz Nevzat Aydın. Yemeksepeti’nin satışından aldığı paranın 27 milyon dolarını 110 çalışanına dağıtarak yurtdışında bile yankısı olan bir harekete imza attı. Özellikle ingilizce makalelerde, böyle iyi patron yüzyılda bir gelir babından yazılar görmeye o kadar alıştımki.. Ancak kendisine sorarsanız tebrikleri kabul ederken, umarım örnek olur, herkes yapar diyor. Bu da onun gelecek on yılda da benzer sürprizler yapacağını gösteriyor.
Sosyal Medya Fenomeni
Planet_Doğa : Anzer Yaylası paylaşımı ile başlayan sosyal medya hayatı tam bir siberzorbalığa dönüşmüş durumda. Kısa zamanda twitter’da 500bin kişi baremini aşan hesap, her paylaşımında onlarca küfür, kötü söz ile tam bir kitle linci. Ancak ilginç olan durumdan her iki tarafın da mutlu olması. Sana yapılan zorbalığı yazmak istiyorum dediğimde yapmayın Anzer Yaylası diyenlerin sayısı artacak siz benim paylaşımlarımdan bahsedin dedi.Ama işin sado-mazo bir ilişkiye doğru gittiğini düşünüyor üzülüyorum.
En iyi konsept
Taze Direkt : Hepimizin arzu ettiği sağlıklı yaşamı, sağlıklı yiyeceklerle soframıza getirme işini, beyaz temiz bir tasarım ve marka kimliği ile yapmak harika bir fikir. Siteye girdiğinizde iştahınız açılıyor, temiz yiyeceklerden almak istiyorsunuz. Her ne kadar harika kampanyalar yapmasalarda, ürettikleri ürünler özellikle de etler konusunda iddialı olduklarını hissettiriyorlar. Eksikleri tabii ki var. Keşke bu kadar temiz ve taze bir markanın bütün ürünleri organik olsa diyorsunuz.
En organik girişim
Aysun The Sütçü : Bozulmasın diye besin değerini tamamen kaybetmiş, içindeki iyi bakterilerin hepsi ölmüş sütler yerine anam-babam usulü süt içmek istiyorsanız, facebook’dan sayfasını beğenip zincire girmeye çalışıyorsunuz. Girerseniz dağıtımlarda size de eski usullerle üretilmiş sütler geliyor. Ancak zincirde zorluk yaratırsanız, yani iki dağıtımda almazsanız, listeden çıkarılıyorsunuz. Aysun son dönemde süt dışında kendi üretimi kaşar peynirleri de dağıtmaya başladı. Zincirden atıyorlar deyince sakın kaba saba insanlar oldukları sanılmasın. Son seferde evde yokuz diye sütün ücretini almadan gidecek kadar da nazik insanlarla çalışıyorlar.
En ciddi sosyal topluluk
Anneysen.com : Anne topluluklarının interneti ne kadar iyi kullandıklarını yazmıştım. Üstelik bu gruplar öyle üç beş kişi de değil. 25 bin kişinin bir arada olduğu bebek yapm bakım onarım facebook grubu yeni post açılmasına izin vermezken, anneysen.com sitesi ciddi şekilde devam ediyor. Biz erkekler, internetin “cılkını” çıkarmışken, hanımlar çok önemli paylaşımlar yapıp, çocuklarımızı nasıl yetiştireceğimize kadar birçok konuda kararlar alıyorlar. Devamlılığından dolayı anneysen.com bu alanda lider görünüyor.
En yenilikçi geleneksel ürünler
Tuniko.com : Geleneksel yenilikçi ürünler deyince garip görünüyor biliyorum ama yüzyıllardır bebeği kendine bağlama adetini, yeni nesil bir ürünle sağlamanın başka bir açıklaması yok. Tuniko’nun sahibi Hülya hanım birçok ürünü tasarlayıp üretiyor. Bu da müşetirilerinin isteklerine uygun ürünler üretmesini sağlıyor.
En iyi kamu uygulaması
EGM : Yıllardır trafikte gördüşümüz sorunları nasıl nereye duyururuz diye düşünürdüm. EGM bunun için bir form başlatmıştı, şimdi mobil uygulama da yapmış. Böylece emniyet şeridini gereksiz kullananları bildirme imkanımız olacak. Kutluyorum.
En iyi çıkış yapanlar
Genelde bir ödül derecelendirmesi olduğunda hep birkaç siteyi nereye sığdıracağınızı şaşırırsınız. İşte kimkazandı.com , indirimkodlarim.com tam da böyle siteler. Çıkış yapıyorlar ama daha tam bitmiş değil. Bir de gazetelerdeki köşe yazarlarını takip eden çok derli toplu bir uygulama var. İsmi çok zor ama. Queshe yne bence çıkıştaki girişimler arasında.
Bir de bu kadar iyinin yanına bir nazar boncuğu olsun diye Hürriyetin hem sitesini hem uygulamasını hem de stratejisini koymak lazım. Hürriyet bir online dijital medyanın güçlü olması gereken her alanda başarısızlıklarıyla dijital medya nasıl yönetilmezin kitabını yazdı. Online medyadan ben iyi bir içerik takdimi, devamlılık, başarılı bir mobil uygulama ve yapay zeka destekli güçlü bir kişiselleştirme beklerim. Bunların hiçbiri Hürriyet’te yok.