Bonusbay, online alışverişte nakit iade ediyor

Bonusbay“Akıllı yaşa, mutlu harca” sloganıyla online alışveriş sektöründe kuralları yeniden tanımlayan Bonusbay, “cashback” uygulamasıyla müşterilerine yapılan harcamanın yüzde 4’ünü nakit olarak iade ediyor Tüm dünyayı etkisi altına alan dijital dönüşüm, alışveriş alışkanlıklarımızı da değiştirirken, e- ticaret sektörüne de yeni kazanç kapıları getiriyor.
E-ticaret sitesi mantığıyla Türkiye’ye giren Finlandiyalı Bonusbay, cashback sistemi ile alışveriş yapan müşterilerine yapılan harcamanın yüzde 4’ünü nakit olarak iade ederek farklılık yaratıyor.
Türkiye’de 200 bin, yer aldığı 7 ülkede toplam 900 bin kullanıcıya sahip olan ve portföyüne her ay 50 bin üye kazandıran şirket;  modadan kozmetiğe, seyahatten yeme içmeye, elektronikten sağlığa kadar her türlü alışveriş alanını kapsıyor.
Türkiye’de 300 markayla çalıştıklarını söyleyen Bonusbay Türkiye’nin Kurucusu Ayşenur Serengil, “Bugün 15 milyar dolar civarında e-ticaret hacmi bulunan Türkiye’ye gelecek yıl en az 1 milyon euro yatırım planlıyoruz. Gelişmiş ülkelerde e-ticaret sektörünün, toplam perakende sektörünün içindeki oranı yüzde 5.5. Türkiye’de ise bu oran, yüzde 1.3. İnternet entegrasyonu en yüksek 5 pazardan biri Türkiye. 2020 yılında e-ticaret hacminin 40 milyar doları aşacağı bekleniyor” diyor. Finlandiya’da kullanıcılara 1 milyon euro para iadesi yaptıklarını söyleyen Serengil,  “Alışverişin yüzde 4’ü nakit olarak site üzerinde açılan hesapta birikiyor. Kullanıcı nakit parasını almak isterse hesabına aktarılıyor. Buna alışveriş birikim hesabı da, emeklilik hesabı da diyebiliriz” diyor.
Kullanıcıların e-mail adresi ya da isimi ile IBAN’ına ihtiyaç duyan sistem, güvenlik sıkıntısı yaratmıyor. Bonuslar alışveriş yapılan online mağazalardan alınıyor. https://www.bonusbay.com.tr/?source=basin&def=300915 adresinden mağazaya tıklandığında sistem kişiyi tanıyarak alışverişin kaydını tutuyor ve harcama tutarını Bonusbay hesabına yatırıyor. Mağazalar da internet hizmet kolaylığı sayesinde para iadesi veriyor. Alınan bonuslar hesaba yatırıldıktan sonra istendiği gibi harcanabiliyor.