Bir IPTV platformundan ne beklerim?

iptv_ing_kapakÖncelikle IPTV’nin internet televizyonu olmadığını hatırlatarak başlayalım konuya. IPTV için altyapının da sahibi olmanız gerekir. Yani web sitesine birkaç video koymanın terimi değildir IPTV. Bunu unutmamak lazım. Onun ismi “İnternet TV”dir. Connected TV ise Smart TV’lerdeki yazılımla bir TV yapma işidir. OTT kutu söz konusu değilse “ya biz buna da OTT deriz” demekle olmaz.
OTT denince ben televizyonun altında bir kutu ararım…
Bu nedenle IPTV dediğinizde sadece İnternet TV’lerden değil dijital platformlardan bile daha ciddi birşey anlarız. Ciddi bir altyapı işidir.
Tabii tüketici işin bu kısmını bilmez. Onun için televizyon herzaman bakılan ekranın ismidir. O ekrana bakar orada gördükleri ile ilgilenir.
Peki bir seyirci olarak o ekranı daha büyülü hale getirmek için IPTV ne yapmalıdır?
IPTV platformu çok önemli bir avantaja sahiptir. Tuner ve interaktif kanallar bütün diğer platformlarda ayrı yerde işlenirken IPTV’de aynı yerde işlenir. Bu nedenle ben IPTV izlerken, tam bir twitter entegrasyonu beklerim. Gerekirse izlediğim kanalın görüntüsünün üzerine bindirilen interaktif bir twitter görmek isterim. Mesela izlediğim dizinin hashtagi trenting topic listesine girdiyse o ekranda bunun grafiğini görmek isterim. Hatta bazı interaktif eğlenceli uygulamalar. Mesela o an izlediğim dizideki oyuncular tweet atıyorsa, onları konuşma balonu ile birlikte yayında görmek isterim. Son twitter videosunu seyrettiyseniz ne demek istediğimi daha kolay anlarsınız.
Televizyon başına oturduğumda IPTV ise karşımdaki oyunun, büyünün, programın parçası olmak isterim. Mesela kim 500 milyar izler seyrediyorsam soruların cevaplarını kumandamdan vermek isterim. Verdiğim cevaplar doğruysa, iptv faturamın bir kısmının alınmamasını isterim.
Programlarda aktif like-dislike olmasını isterim. Dislike yanında Youtube’de olduğu gibi flag olmasını, bunun bir şikayet demek olmasını ve RTÜK’e şikayet olarak iletilmesini isterim.
Televizyon başında şehre gelen Miro sergisini seyredebilmek isterim. Hatta gitmenin uzun zamandır nasip olmadığı Adıyaman Nemrut’ta güneşin doğuşunu oradaki bir kameradan seyretmek isterim. Her 14 Aralık’ta bir işyüzünden gitmenin kısmet olmadığı Şeb-i Aruz’u canlı izlemek isterim. Efendimi hiç olmazsa evimdeki televizyondan hatırlamak isterim.
Zorunlu yapılması gereken, ebelediye, edevlet işlemlerimi, problemlerimi buradanöğrenmek isterim. Bunlara bir tuşla, garip otantikasyonyöntemleri olmadan ulaşabilmek isterim.
Hatta gitmek istediğim sertifika programlarına evimden ulaşmak isterim. Dersi dinleyip testi çözdüğümde bana direkt sertifikanın evimegelmesini isterim.
Formula1’i IPTV’den istediğim zaman seyredebilmek isterim. Bir oturuşta bütün sezonu bir dizi gibi izlemek isterim. Hatta bütün yarışları onboard kameradan izlemek yani kamerayı seçmek isterim.
Fatih Projesi’nin bütün dijital içeriğine evden ulaşabilmek isterim.
Tekrar-İzle’yi açtığımda bütün Turizm Bakanlığı külliyatına ulaşmak isterim. Kültür Bakanlığı’nın elindeki kısa filmler de dahil her şeyi seyredebilmek isterim.
Gördüğünüz gibi IPTV o büyülü camı çok daha büyülü hale getirebilir…