Sosyal medyada erkekler kadınlara göre daha özgürce paylaşım yapıyor!

image
KizlarSoruyor.com, üyeleri arasında yaptığı son ankette “Sosyal medyada paylaşım yaparken, çevrenin tepkisini almak açısından çekinceler yaşıyor musun?” sorusunun cevabını aradı. Katılımcıların çoğu sosyal medyada düşüncelerini özgürce paylaştığını belirtti. Ancak çekinmeden paylaşım yapan erkeklerin sayısı daha yüksek.
Kadınların ve erkeklerin farklı bakış açılarından hayata dair merak edilen her konuda fikir alışverişine olanak sağlayan sosyal paylaşım platformu KizlarSoruyor.com bu sefer üyelerine “Sen kendi adına yeterince özgür bir şekilde paylaşım yapabiliyor musun, yoksa çevrenin tepkisini alma çekincesiyle gerçek seni yansıtmaktan kaçınıyor musun? Sosyal medyadaki paylaşımlarının gerçek seni yansıttığına inanıyor musun?” sorularını sordu.
1.615’i kadın, 1.520’si erkek olmak üzere toplam 3.135 kişinin katıldığı ankette katılımcıların %59’u “Sosyal medyada düşüncelerimi özgürce paylaşıyorum” seçeneğini işaretledi. Özellikle politik düşüncelerin ifade edilmesiyle “arkadaşlıktan çıkarma” ve “arkadaşlıktan çıkarılma” durumlarının yaşandığı şu günlerde ankete katılan üyelerin %41’i ise “Olumsuz tepki almaktan çekiniyorum ve paylaşımlarımı buna göre kısıtlıyorum” seçeneğini seçti. Kadınlar arasında her iki seçeneği seçenler arasında rakamsal olarak büyük bir fark olmadığı görülürken, erkeklerin büyük bir kısmının sosyal medyada tepki çekmek gibi bir çekinceleri olmadığı ortaya çıktı.
Sosyal medyada paylaşım yaparken, çevrenin tepkisini almak açısından çekinceler yaşıyor musun?
Kadınlar
Erkekler
Toplam
Sosyal medyada düşüncelerimi özgürce paylaşıyorum.
888
958
1.846 (%59)
Olumsuz tepki almaktan çekiniyorum ve paylaşımlarımı buna göre kısıtlıyorum.
727
562
1.289 (%41)
İşte üyelerin belirttikleri görüşlerden bazıları:
SinirliBiber Yaş:34
Tepkilerden korkmuyorum. İnsan, inandığı düşünceyi korkusuzca savunabilmeli.
Korkularla hak da aranmaz, düşünce de savunulmaz. 🙂
mraklııı Yaş:25
Kendim için değil de aileye laf gelmesin diye dikkatli davranmaya çalışıyorum
Rusasigi Yaş:21
Aile bireylerini eklemiyorum. Sorun da olmuyor 🙂
berinnnn Yaş:24
Olumsuz tepki almaktan ziyade yazdıklarımın bir gün karşıma çıkmaması için sosyal medyada aleyhime kullanılabilecek hiç bir şey paylaşmamaya dikkat ediyorum. Bunu çevremde bazı kişilerin politik sebeplerden haksız yere gözaltına alınıp sonra da sen suçlu değilmişsin diyerek serbest bırakıldığında öğrendim.
Rahatım bu konuda ancak sosyal medyada dikkat etmem gerektiğini düşünüyorum, düşündürüyorlar.
Lonelywarrior40 Yaş:27
Kısıtlamaktan ziyade edebe uygun şekilde yaşamaya gayret ediyorum, zira aksini görünce sadece üzülüyorum adlarına…
Peram Yaş:30
Neden veya neyin çekincesini yaşayayım ki? Özgür ve hür irademle dilediğimi yazma yetisine sahibim… Bu konuda kimse se bana kısıtlama koyamaz hangi merci olursa olsun… Ha düşüncelerim de mantıklarına yatmıyorsa bir click engel ya da silme işi vardır… Düşüncelerimiz özgür olmazsa toplum olamaz…
Brightlord Yaş:24
açık adım varsa düşüncelerimi net şekilde ifade etmiyorum. Hedef olmak istemiyorum. Ama nick kullanıyorsam özgürüm.
Puanten Yaş:20
Tarafsız olmak kişiliksiz olmaktır. Ve savunduğum görüşü ve düşüncelerimi her yerde her durumda paylaşırım. Çekinmem. Madem yargılanacağım ya da tepki göreceğim, gerçekten bana ait olan düşüncelerim için yargılanayım. Düşünceler benim beynimdeler. Hayatıma kadar etkisi olduğu tartışılır elbette, uygulamak zordur. Ama savunmak dillendirmek daha kolay. Korkmuyorum.
xkhats Yaş:27
Gerek sosyal medya gerekse yüz yüze ilişkilerde politik tercihimin ötesinde benim dünya görüşümü paylaşmayan biriyle zaten bir arada olmamın ne anlamı var? Zaten öyle biriyle en baştan yakınlaşmam ki beni silsin. Aynı değerleri ve amaçları paylaşmıyorsak ne diye bir araya gelelim, zorlama sohbetlere girelim?
Yakışıklı19930 Yaş:22
Ahh evet bu konuda babamla çok ters düştüm. Açıkçası sosyalist olduğum için babamla annemle papaz oldum. Facebook’ta bir şey paylaştığım zaman mesela babam sindirmeye çalışıyordu paylaşımlarımı. Hele ki babam öyle kombine laflar soyluyor ki ağırıma gidiyor yemin ediyorum.
?????sc??c?-S?l?? Yaş: 19
Aslında baskının en kötüsü başkalarının bize uyguladığından bizim kendimize uyguladığımızdır. Zerre çekinmem. Bu benim hayatım! benim kararım! Otosansüre sonuna kadar karşıyım. Bu özgürlüğe aykırıdır. Kimseyi de o tarz bir sebepten arkadaşlıktan çıkarmam. Aksine özgüvenli arkadaşları kendi fikirlerini ifade eden kişileri daha çok severim. Fikrini bana dayatmayacaklar ama ben zaten dayatmam.
Gizli Kullanıcı
Sosyal medyada düşüncelerimi paylaşırken çevrenin tepkisini çekme konusu eskisinden daha fazla zihnimi meşgul ediyor. Bazen kendi kendimi sansürlerken buluyorum. Mümkün olduğunca da bu çekinceyi aşmaya çalışıyorum. Politik bir konuda bir paylaşıma gelecek saçma bir tepki ile uğraşmak istemiyorum sanırım. Bu yüzden politik fikirlerimizin çok zıt olduğunu gördüğüm bazı uzak arkadaşlarımı, akrabalarımı listemden çıkarttım. Öncelikle paylaşımlarına tahammül edemediğim için ayrıca olası bir polemiğe girmemek için.
Gizli Kullanıcı
Benim cevabım A, özgürce paylaşım yapıyorum. Hatta verilecek tepkilerden de hiç çekinmeyip, gerekirse tartışmaya giriyorum. Kimse benimle aynı görüşe sahip olmak zorunda değil ama olaylara at gözlüğüyle bakan, bazı şeylere körü körüne inanan insanlarla normal hayatta arkadaşlığımı devam ettiremeyeceğim gibi, sosyal medyada da devam ettirmiyorum.
Gizli Kullanıcı
Olumsuz tepki almaktan çekiniyorum ve paylaşımlarımı buna göre kısıtlıyorum. Toplumdaki aşırı kutuplaşmadan dolayı özellikle siyasi konularda paylaşım yaparken bazen çekiniyorum ve düşüncelerimi ya da beğendiğim bir görüşü paylaşmıyorum. Herkesin siyasi konularda yeteri kadar bilinçli olduğunu düşünmüyorum.
Gizli Kullanıcı
Bazen tahammülün bittiği yer olabiliyor. Bu yaşanan olaylarla ilgili. Bazı durumlarda objektif bakmayan ve inadına haksız tarafı savunur paylaşımlar yapınca bir dönüp ne oluyor diyorsun. Ben facebook ve instagramı hep arkadaşlarım ile sosyalleşmek için kullandım. O nedenle eğer bir paylaşım yapmayı düşünüyorsam ağırlıklı twitter’ı tercihe diyorum. Ve bu tür yazıları oradan okuyorum. Özgürce paylaşabiliyorum ama üstte de yazdığım gibi paylaşım yapacağım alanları ayırmaya çalışıyorum.
Gizli Kullanıcı
Sosyal medyada çevrenin tepkisini çekebilecek içerikler paylaşmıyorum. Bu nedenle daha genel konu içerikleri paylaşıyorum. Benim düşüncemde olmayan bir arkadaşı paylaşımları nedeniyle listemden çıkarmam. Özellikle takip ederim.