Garanti Hacathon Başladı

Garanti Bankası, aralıksız 36 saat sürecek hackathon’u 20 Kasım’da başlattı.
Juri olarak bulunduğum organizasyonu isyerseniz gelin birlikte tanıyalım.
Hacathon Nedir?
Google’da kelimeyi arattığınızda ilk sayfalarda bile gelmese bile wikipedia hackaton’u şu şekilde tanımlamış.

Hackathon (ayrıca hack günü, hackfest ya da codefest olarak da bilinir) bilgisayar programcıları, grafik tasarımcıları, arayüz tasarımcıları ve proje yöneticileri de dahil olmak üzere katılanların yoğun bir şekilde yazılım projelerinin geliştirilmesi amacıyla diğer takımlar ile rekabet içerisinde bulunduğu bir olaydır. [1] Bu olay bir donanımın geliştirilmesi içinde yapılabilir. Hackathon genellikle bir gün ile bir hafta arasında sürebilir. Birçok durumda asıl amaç yazılım oluşturulması ya da yazılım geliştirilmesi olduğu kadar, bazı hackathonlar yalnızca sosyal veya eğitim amacına yöneliktir. Hackathonlarda kullanılan programlama dilleri, işletim sistemleri, uygulamalar ya da APIler belirli bir odak noktasına sahip olma eğilimindedir ve topluluğun demografisini yansıtır. Bunun dışındakilerde ise oluşturulan yazılımın türünde herhangi bir kısıtlama bulunmaz.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Hackathon
Tabii bu Hackathon’un genel tanımı ama asıl önemlisi Garanti bankası, hackathon’dan ne bekliyor?
Bu sorunun cevabını dijital bankacılık tarafından Deniz Güven verdi. Deniz şu aralar birçok yeni proje ile birden uğraşıyor. Televizyonlarda dönen Bonus’un yeni uygulamasından tutun da hackayhon’a iGaranti’ye kadar birçok proje.
Bakalım Deniz, Garanti Hackathon ( https://hackathon.garanti.com.tr/ ) hakkında neler söylemiş;

Başvuru sayısı çok yüksek. Bu başarılı bir organizasyonun gösterisi. Bakalım 22 Kasım’da nasıl bir proje birinci olacak. Tabii bence en önemli konulardan biri de katılımcıların nelere dikkat etmesi gerekliliği. Bu konuda ben de bir video hazırladım.

Garanti Hackathon’da sonuç ne olursa olsun, bence fikrinize güveniyorsanız yola devam etmeliiniz. İşte yola nasıl devam edilir konusunda, Boğaziçi Üniversitesi Business Angels Yönetim Kurulu Başkanı Timuçin Bilgör ile konuştum. Timuçin’le yeni tanışmış olmama rağmen, harika bir frekans yakaladık. Çektiğimiz video’nun dışında 40-50 dakika sohbet ettik.

Bir yatırım alırsınız yada alamazsınız kim bilir? Ama yatırım alamazsanız bile projenizi devam ettirebilirsiniz. Veysel Berk işte böyle Türkiye’ye gelip harika bir projeyi devam ettiren birisi.
Evebirilazım, Çaycı her ikisi de onun projesi. Daha önce dinlemiş ve Türkiye’nin en umut vaadeden girişimcilerinden birisi olduğunu söylemiş ve birçok kere yazmıştım ( http://www.marketingturkiye.com.tr/users/atif?nid=36580 )
İşte Veysel’le yaptığım söyleşi:

Peki dünyada durum ne? Hackathon’lar Türkiye’de doğru yapılıyor mu? İşte bu soruların cevabını ise Google Kurumsal Ülke Müdürü Alp Önder Guler’den öğrendim. Google, iyi bir hackathon nasıl olmalı şeklinde harika hap şeklinde bilgiler hazırlamış. İşte o sohbeti de buradan izleyebilirsiniz.

Bazı konuşmacıları yeni tanıyor olsam da ben sohbetlerin çok samimi olduğunu düşünüyorum. Eğer girişimcilik ile ilginiz varsa Veysel Berk’i, yatırım istiyorsanız Timuçin Bilgör’ü, Garanti Partners hakkında bilgi istiyorsanız Deniz Güven sohbetini mutlaka izlemelisiniz. Kurumsal bir çözüm konusunda Google for works’ü MediaSa’da çok kısa zamanda ve çok maliyetsiz bir şekilde kurma şansına sahip olan ve bu konuda bir başarı hikayesi sahibi olan biri olarak Google for Works hakkındaki bilgi için de Alp Önder Guler’i mutlaka izleyiniz.