2015 Twitter değerlendirmesi

2015 #TheDress tartışmasının, ABD’de eşcinsel evliliğin yasallaşmasının ve @OneDirection’ın müziğe ara vermesinin konuşulduğu yıldı. 2015’i sonlandırmak için ve yıllık “Year on Twitter” özetimizi oluşturmak için bütün verilerimizi araştırdık. Dünyanın dört bir yanından gelen en etkileyici anları ve popüler Tweetleri 2015.twitter.com’da yeniden yaşayabilirsiniz.
2015 yılında Twitter dünyada yaşanan önemli olayların aynı zamanda Twitter’da da yankılandığı bir yıl oldu. FIFA Kadınlar Dünya Kupası’ndan, genel seçimlere; önemli futbol maçlarından Periscope’un Türkiye’de lansmanına kadar her ne yaşadıysak Twitter’da da eş zamanlı olarak o anlara tanık olduk.
 
Emoji Yılı
2014’te Twitter’da Ellen DeGeneres Oscar Selfie ‘sinin internette yayıldığına ve bugüne kadar en çok Retweetlenen Tweet olduğuna şahit olduk. Sevinç gözyaşları ile gülen emoji 😂 Twitter’da kullanılan en popüler emoji oldu ve 2015 yılı Emoji yılı olarak anıldı.
 
Bu yıl en çok kullanılan diğer emojiler ise kalp şeklinde gözlerle gülen yüz , yüksek sesle ağlayan yüz 😭 , gülen gözlerle gülen yüz 😊 ve kırmızı kalp ❤️ oldu. Bu emojileri Twitter’da en iyi kullanan isimler arasında ünlüler dahi var:

 
En Gözde Trendler
Sonuçlar Selena Gomez’in 2015 yılında hayranlarının onu #SelenaForMMVA şeklinde Trending Topic yapması sayesinde yine ‘yalnız yürümediğine” işaret ediyor.  #Periscope Türkiye’de ilk tanıtıldığında birden Türkiye’nin Trending Topic’i oldu. Binlerce Türk önemli anlarını yayınlamak ve diğerlerini takip etmek için Periscope’a akın etti. Türklerin futbol aşkına gelirsek, #fener,  #Galatasaray ve #Beşiktaş taraftarları destekledikleri futbol takımlarına olan aşklarını gösterme fırsatını tabii ki kaçırmadılar.
Türkiye’nin “İnsanlar, Spor ve TV” kategorilerinde en çok konuştuğu popüler konular şöyle:
 
İnsanlar:
1- #Özgecan Aslan
2- #SelenaForMMVA
3- #VoteDebbyRyan
4- #semih
5- #FıratÇakıroğlu
 
Spor:
1- #fener
2- #Galatasaray
3- #Beşiktaş
4- #Fenerbahçe
5- #fenerinmacivar
 
TV:
1- #SurvivorAllStar
2- #ütopya
3- #ChosenMusicAwards
4- #KirazMevsimi
5- #TeenChoice
 
En Etkileyici Anlar
Şubat ayında, tüm dünya birbirimize bağlı yaşadığımız dönemde güzel bir ana tanık oldu. Birinin paylaştığı bir elbise fotoğrafıyla tüm internet ortak aklını kaybetti. Elbise mavi-siyah mı yoksa beyaz-sarı mıydı?. Aynı elbisenin farklı ışıklarda farklı renklerde göründüğü fotoğraf tüm Twitter’da yayıldı ve elbisenin yarattığı optik yanılsama herkesin gündemine oturdu. Herkes elbisenin bu değişimini açıklamak için bilime merak saldı!
 
İnsanlar #BlueandBlack (Mavi ve siyah) mi  #WhiteandGold (beyaz ve altın rengi) mu diye tartışırken, elbise (#TheDress) 26 ve 27 Şubat’ta 4.4 Milyon Tweet ile dünyanın en çok konuşulan konularından biri oldu.
 
En çok Retweetlenenler
Her yıl, en çok Retweetlenen Tweetle yılı taçlandırıyoruz ama milyonlarca Twitter kullanıcısı tarafından yankı uyandıran bu Tweetin farklı bir hikayesi var.
One Direction üyesi Harry Styles ‘ın hayranlarına aşkını gönderdiği Tweet’i grubun diğer üyelerini de geçerek yılın en çok Retweetlenen Tweet’i oldu.
İnsanlar ayrıca idollerine daha yakın olmak, Retweetleri ve beğenileriyle onları desteklemek için Twitter’a geliyor. 2015’in en popüler Tweetlerini keşfetmek için, dünyanın dört bir yanından en Retweet alan kullanıcılara da göz attık:
 

  • Zayn One Direction’dan ayrılacağını duyurdu fakat grubu destekleyen Tweetleri hem dünyada hem de Türk dinleyicileri arasında büyük yankı uyandırdı.

https://twitter.com/zaynmalik/status/627601915078029312

https://twitter.com/Caitlyn_Jenner/status/605407919820013568
 
Kimler Katıldı
Önemsediğiniz ve merak ettiğiniz herkes Twitter’da, ve 2015 yılında birçok önemli insan da Twitter’a katıldı. Bunlardan ikisi aşağıdaki gibi:
 

  • Kendi Twitter hesabını açan @POTUS 24 saat içerisinde bir milyondan fazla takipçiye ulaştı.
  • @MelissaMcCarthy 2015’in en popüler aktrislerinden biriydi. Mizahi bir şekilde yazdığı “Mikrofon açık mı?” tweeti kısa sürede binden fazla kez Retweetlendi.

 
Bugün #YearOnTwitter‘ı 2015.Twitter.com’da derledik. 2015.Twitter.com en çok Retweetlenen Tweetleri, en popüler konuları ( ve emojileri!) ve 2015’in tüm dünyada nasıl yaşandığını görebileceğiniz bir yer.