Life 360 Tam bir aile uygulaması

Sonra ailemiz genişledi. Küçük kızımız Zeynep Su dünyaya geldi. Çocuk insanın sadece beyninin değil (bu kanıtlanmış, çocuk babasının beynini değiştiriyor), hayatını tümden değiştiriyor. Eşim kızımla ilgilendiği ve çoğunlukla evde telefonumuzun sesini kapattığımız için birbirimizle haberleşmekte zorluk çekmeye başladık.
Ben çok acil birşey sormak için aradığımda Selin uygun olamıyor, o uygun olduğunda ben toplantıya girmiş oluyordum. Bu sebeple ilk zamanlar bütün bir gece gün içinde konuşacaklarımızı konuştuğumuzu hatırlıyorum. Sonra buna teknik bir çözüm nasıl geliştirebilirim diye düşündüm. İl buluşum Urgent Call isimli bir yazılım oldu. Telefonumun sesini kapalı bile unutsam bu uygulama Selin 5 dakika içinde iki kere aradığında sesi otomatikman açıyordu. Aynı zamanda Android telefonuma Agent isimli bir yazılım yükledim. Bu da gelen kısa mesajların içinde Urgent kelimesini gördüğünde bana uyarı veriyordu. Ancak bunlar Selin’e ulaşmam konusunda bana yardımcı olamadı. Zira o çoğunlukla Zeynep Su’nun yanında olduğu için telefonuna ses yapan hiçbirşey yükleyemiyordum.
Bu sefer o anda haberleşemesek bile onun nerede olduğunu bilmenin beni bazı sorulardan kurtaracağını farkettim. Yıllar önce Google Latitude isimli bir prgram vardı. Fakat Google’ın bu servisi kaldırdığını farkettim. Arayışlarım beni life360 isimli bir programa ulaştırdı. Bu program aslında aynı zamanda bir servis. Ancak giriş özellikleri ücretsiz çalışıyor. İki telefona kurduğunuzda o an bulundukları pozisyonu göstemekle kalmıyor, birlikte listeler oluşturmak, acil durum alarmları, anlık checkin isteği yollama gibi son derece komplike çözümler üretiyor. Karşılıklı yapılması gerekenleri hatırlatıp, manav alışverşini liste halinde yollayabiliyorsunuz.
Life360 aslında bir servis. Dolaysıyla Türkiye’de nasıl çalşır bilmiyorum ama yol yardımı istemek gibi birçok imkanı da sağlıyor. Bence premium versiyonu Türkiye’de çalışmaz ama bedeva versiyonunu kullanmak gerçekten akıllıca. Geçenlerde bir toplantı için gittiğim Ankara’da birçok evli arkadaşımın da bu programı kullandığını gördüm ve mutlu oldum.