Bir Android cihaz nasıl otomatikleştirilir?

Şu akıllı telefonlar ilk çıktığında elimde Ericsson’ın R380 modeli vardı. O zaman tabii bu telefonlara akıllı demiyorduk. Hoş not alıp, internete giren, maillerime bakan bir telefona akıllı demek ne kadar doğu bilemiyorum.
Akıllı telefon söylemi Apple’a air olmakla birlikte, ona bir yazılım tasarlamaya çalıştığım zamanlardan hatırladığım kadarı ile, birçok noktaya erişimi güvenlik nedeniyle kapalı tuttukları için pek de donanımı akıllandıracak bir yazılım yazmak mümkün değildi…
O nedenle birgün Android bir cihaz kullanırsam, akıllı özellikleri kullanan programları araştırma kararı almışdım. Şu an elimde Sony Xperia Z3 bir telefon var. Bu cihazın yazılımdan gelen özellikleri ve eklerle tam bir akıllı telefon olmasını sağladım.
Öncelikle akıllı telefondan kastımın ne olduğunu söylemek istiyorum. İşim gereği çok mail alıyorum. O nedenle telefona çoğunlukla her saatte bakıyorum. Bakmıyorsam mutlaka çok önemli bir işle uğraşıyorum demektir. Bu alışılmadık kullanım şekline telefonun ayak uyduruyor olması şart.
Bu gibi zamanlarda arandığımda, karşı tarafın mesajını almış olmak istiyorum. Mesaj ses kaydı olarak bulunsun istiyorum. Zira bazılarını not olarak tutmam gerekebiliyor.
Aracıma bindiğimde çoğunlukla telefonumdaki müzikleri dinlemek istiyorum. Her bindiğimde yeniden ayar yapmak istemiyorum. Direkt müzik başlasın istiyorum. SMS gelirse karşı tarafa, şu an araç kullanıyorum mesajının gitmesini istiyorum.
Kızım yüzünden akşam belli bir saatten sonra evdeysem telefonlara bakamıyorum. O saatlerde arama kabul etmemesini istiyorum. Eve geldiğimde ses olmaması için telefonumun bütün seslerini kısıyorum, çıkarken de çoğunlukla kısık unutuyorum. Bu ayarları telefonumun otomatik yapmasını istiyorum.
Bazen gece geç saatlerde evde çalışıyorum. Ancak o saatlerde aklıma gelen birşeyi mesaj olarak atmak istemiyorum. Ancak o anda kurayım telefon otomatik atsın istiyorum.
Hatta mümkünse aynı şeyi maillerim için de yapsın istiyorum.
İşte bu ihtiyaçların bir kısmını Sony Xperia çözüyor. Bir telesekreteri ve STAMINA ismini verdikleri bir güç yönetim sistemleri var. Samsung telefonlarda gördüğüm gibi bir otomatik SMS atma sistemi yok. IFTTT’de Türkiye’ye hizmet vermiyor. Ben de bunun yerine Auto SMS diye bir program kullanıyorum. Çok iyi sayılmaz ama çok da kötü değil.
Asıl burada anlattığım genel ihtiyaçları, trigger isimli bir Android program karşılıyor. Evimdeki Wi-Fi’a bağlandığımda sesi kesip belli saatlerde uykuya geçme özelliği bu programla geliyor. Aracınıza Bluetooth’la bağlıysa müziği açıyor, SMS’lere otomatik cevap veriyor. SMS’leri okuyor ama tabii İngilizce. Türkçesi olsa çok işe yarar.
Şu an tek bir konuda çözüm bulamadım. Telefonumun sesi kapalıysa, ama eşim arıyorsa iki kere aradığında sesi açmasını istiyorum. ancak bunu IFTTT ve Trigger yapabildiğini söylemesine rağmen yapamıyor.
Bu arada benim aklıma gelmeyen ama sizin karşılaştığınız telefonu otomatikleştirme uygulamaları varsa bana bilgisini buradan veya Twitter hesabımdan (@atifunaldi) verirseniz çok sevinirim.