Yakın gelecekte profesyonelleri neler bekliyor?

Uzun zamandır dikkat ediyorum gelecekten bahsedildiğinde herkes sürücüsüz araçlar, drone’lar ve 3D printerlardan bahsediyor. Her ne kadar bunların geleceğinden emin olsak da yakın gelecekte biz profesyonellerin hayatını değiştirecek ne gibi gelişmeler olacak biraz da bunlardan bahsedelim. Drone’lar, mevzuata uyana kadar, zaten genel yaşamın içine entegre ve çok yakınımızda olan birçok çözümü kullanmaya başlamış olacağız. İşte o çözümler…
RFID ile mağaza içinde ürün tanıma
RFID teknolojisi uzun zamandır gündemimizde olan ve hepimizin geleceğini bildiği gelişmelerden biri. Sanıyorum farklı kullanımlarını göreceğimiz teknolojinin ilk kullanımı perakende sektöründe olacak. RFID teknolojisiyle tanımlanmış ürünler mağaza içinde raflarda bulunan sinyal alıcılarla izleniliyor ve yerleri değiştiğinde, satıldığında bu bilgi sistem tarafından anlaşılabiliyor. Bu özellikle mağaza içi stoğun tutulmasına, ürünlerin doğru şekilde yerleştirilmesine yardımcı oluyor.
Ürünün Yeri : Fujitsu World Forum
Ürünün Durumu: Laboratuvardan çıkmış, Ticarileştirilmiş
RFID ile müşteri tanımlama
Bu senaryoda müşteri RFID ile tanımlanan bir sadakat kartına sahip. Evde kartına almak istediği ürünlerin listesini giriyor ve mağazaya alışverişe gidiyor. RFID ile iletişime geçen mağazanın sistemi devreye giriyor ve müşteriyi takip ediyor. Müşteri alışveriş listesindeki bir ürünün önüne geldiğinde, ürünün dijital etiketi yanıp sönmeye ve kendini belli etmeye başlıyor.
Ürünün Yeri : Fujitsu World Forum
Ürünün Durumu: Laboratuvardan çıkmış, Ticarileştirilmiş
Bir verinin doğru olup olmadığını anlama
Fujitsu World Forum’da ürünlerin dışında, özellikle bilim adamı konumundaki yöneticilerle de görüştüm. Fujitsu Başkan Yardımcısı Dr. Adel Rouz, tam bir bilim adamı. Bana özellikle açık veri diye tabir edeceğimiz, internette her yerde bulunan veriyle kamu kurumlarının sahip olduğu gerçekliği daha güvenilir olan veriyi harmanlayıp sonunda doğru olanı ortaya çıkaran bir platformdan bahsetti. Son dönemde çok etkili olan bu tip makine öğrenme algoritmaları arasında bu kadar ayakları yere basan bir versiyona hiç denk gelmemiştim.
Ürünün Yeri: http://lod4all.net
Ürünün Durumu: Laboratuvardan çıkmış, Ticarileşmemiş (Öğreniyor)
Çok amaçlı sensörler
Şeylerin İnterneti (IoT) söz konusu olduğunda, hep cihazların birbirileriyle konuşmasından bahsediyoruz. Ancak bu konuşmayı yapabilmek için ellerinde bir veri olmalı. İşte bu verilerin hemen hemen hepsi sensörlerden geliyor. Sensörler hayatımızın en önemli parçalarından biri ve en çok kullandığımız cihazlar. Mesela bebekleri olanlar bilir, çocuk odasındaki saatten odanın aynı zamanda sıcaklığını ve nem oranını da almak isteriz. Bu da çocuk odasındaki basit bir saatin bile içinde iki tane sensör olması demektir. İşte yakın gelecekte bu sensörlerin nano teknolojiyle birleştiğini ve çoklu amaçlı sensörlerin kullanılacağını göreceğiz. Yani tek sensör bize hava ile ilgili bütün bilgileri verebilecek.
Ürünün Yeri: Laboratuvar
Ürünün Durumu: Daha Fikir Aşamasında
Paylaşım ekonomisi: Ofis paylaşımı
Son dönemde Fortune 500 şirketlerinin çoğu ofislerini, hem gereksiz operasyon maliyetlerinden kurtulmak hem de sürekli seyahat durumlarından dolayı paylaşımlı ofislere geçiriyor. Bu konuyu Türkiye’de, sektörün lideri bir İngiliz şirketi olan Regus’un Ülke Müdürü Hakan Atalay ile görüştüm. Regus, 106 ülke, 900 şehirde ofis hizmeti veren çok büyük bir yapı. Tabii Regus kullanıcıları bu şehirlerden herhangi birine gittiklerinde ofisleri hazır oluyor. Hakan Bey bana Londra’da 180 yerde olduklarından bahsetti. Yani bu şehirde kaldığınız yere muhtemelen yürüme mesafesinde bir Regus çalışma ofisine sahip olabiliyorsunuz. Regus, 2015 yılı sonuna kadar Türkiye çapındaki ofis sayısını 25’e çıkaracak. Ofis yerlerini bulma, yer ayırma gibi faaliyetleri ise sadece cep telefonuna yükleyeceğiniz bir uygulamayla bulabiliyorsunuz.
Ürünün Yeri: Regus
Ürünün Durumu: Ticarileşmiş uzun yıllardır çalışan, işleyen bir işkolu
Akıllı sensörler
Ben yeni çağa sorunlar değil çözümler çağı olarak bakıyorum. Herkes bu dönemde daha önce yaşadığı bir sorunu bulup çözüm üretmeye çalışacak. İşte bu sorunlardan biri de seri gıda üretiminin dağıtım aşamasında yaşanan soğuk zinciri. Daha doğrusu bu soğuk zincirinin bozulması. Fabrikadan çıkan dondurmanın bir nedenle eriyip daha sonra yeniden donmasıyla oluşacak yeni gıdanın insanları zehirleyebilecek potansiyele sahip olması… Fujitsu World Forum’da görüştüğüm Michael Keegan bana bu sorunu çözebilecek ve USA’de uygulamaya geçen bir projeden bahsetti. Gıda ürünlerinin paletlerine takılan bir sensör, ürün soğuk zincirini kırmışsa, son kullanım tarihi geçmişse renk değiştirerek haber veriyor.
Ürünün Yeri: USA
Ürünün Durumu: Ticarileşmiş
Paylaşım ekonomisi: Taşıt paylaşımı
Şirketler bir süredir, araç sahibi olmaktansa, araç kiralamayı tercih ediyor. Ben de bu konuda ne gibi gelişmeler olduğunu öğrenmek için Hertz Türkiye Genel Müdürü Nur Hidayetoğlu ile görüştüm. Hidayetoğlu Türkiye’de taşıt kiralamanın artık şirketler için bir standart olduğunu söylüyor. Ancak daha şahsi kullanımda uzun süreli araç kiralama bir standart haline gelmemiş. Bunun önündeki engeli incelediğimde aslında soruna kişisel kiralamalarda uzun süreli taahhütlerin pek tercih edilmemesinin sebep olduğunu fark ettim.
Yazılarımı takip ediyorsanız daha önceki tarihlerde Yoyo gibi kısa süreli araç kiralama sistemlerini incelemiş, yazmıştım. Ancak aradan geçen süre içinde bu sistemlerinde Türkiye’de çok yaygınlaşmadığını gördüm. Dünya her şeyin ama her şeyin sonuna aaS (as a service) kavramını eklerken Türkiye’de bu alanda yapılmış olan bir çözüm nasıl yaygınlaşamaz, bunu biraz sorgulamak lazım. Gerçi bu yaygınlaşmama problemine rağmen, sektörle yaptığım kontaklarda Avis’in yine bu tip kısa süreli ve paylaşımlı araç kiralama olan ZIP Car’ı Türkiye’ye getirdiğini öğrendim. ZIP Car belki de bu konuda yaygın bir çözüm olabilir.
Ürünün Yeri: zip.com.tr
Ürünün Durumu: Ticarileşmiş ama yaygınlaşmamış