Hediye çekleri Fiyongo ile geri dönüyor

İş hayatının yoğunluğunda hediye almak ciddi bir zaman alıyor. Çoğunlukla bunu internet veya mobil uygulamalar üzerinden geçirmek çoğumuza daha kolay geliyor. Fiyongo işte tam da bu ihtiyaca hizmet etmek için kurulmuş. Anlık hediye ihtiyaçlarını facebook veya whatsapp gibi bir kaynaktan çözmenize imkan sağlıyor.
İşleyişini de oldukça basit buldum. Yazılımı yüklüyorsunuz, hediyeyi seçip mesajı yazıyorsunuz. Ödeme şekli olarak masterpass kullanırsanız sistem sizi zaten otomatik tanıyor. Ödemeyi yaptığınızda hediyeniz karşı tarafa ulaşıyor. Bu kadar basit…
Son dönemde masterpass sayesinde ödeme işlemleri çok kolaylaştı.
Mobil uygulama ve hediyeyi whatsapp ve facebook messenger üzerinden geçirdiğiniz için çok hızlı teslim sağlıyorsunuz.
Dijital hediye çeki
Fiyongo tam bir dijital hediye çeki uygulaması. Şu ana kadar 8000 kişi tarafından kullanılmış. Ancak Getir, Kapgel gibi kolay bir çalışma prensibine sahip olduğu için sayının hızlıca yükseleceğini düşünüyorum. Fiyongo’un işleyişi anlatan bir videosu var. Kişisel görüşüm fazlaca faydaya odaklı olduğu yönünde. Kurguya, hediyenin nasıl geldiğine ve nasıl alındığına dair bilgiler de konsa daha yerinde olur. Genel olarak site düzenli, zaten asıl işleyiş mobilde bitiyor.ekran-resmi-2016-11-23-15-22-00
Gyft benzeri bir hizmet veren fiyongo, muhtemelen yakın zamanda toplu hediye çeki satışına da başlayacaktır. Gyft’de bunu toplu yapmak için API bile var. Ben bu tip uygulamlarda bu tip entegrasyonların işi kolaylaştırdığını düşünüyorum. Fiyongo’nun sanıyorum Garanti Partners anlaşmasından kaynaklı GarantiOne üzerinden entegre bir sistemi bulunuyor. Entegrasyon miktarını arttırmak lazım. Tabii daha önemlisi anlaşmalı kurum sayısını arttırmak gerekiyor. Şu an bilgisayar oyunları, eğlence, sinema, fast food gibi alanlarda olduğu gibi özel üretim çikolata gibi niş alanlarda da hizmet verebiliyor.
Ben mobil uygulamanın açılış ekranında anlaşmalı kurum listesinden ziyade hediyelerin listelenmesinin mobil uygulamayı daha kullanılır yapacağını düşünüyorum.
Business modeli oturmuş, önünde başarılı örnekler bulunan bir proje. Bu da gidilecek yolu çok belirginleştiriyor. Başarılı bulduğum projeler arasında.