2023 yılında televizyonları izleyiciler yönetecek

Televizyon yayıncılığının geleceği bugünden ipuçları verse de uzmanlar güçlü bir değişim bekliyor. ITVF 2014 İstanbul TV Forum ve Fuarı’nda gerçekleşen “TV Yayıncılığının Geleceği” isimli panelde izleyicileri nelerin beklediği de konuşuldu.
Haliç Kongre Merkezi Sadabad Salonu’nda gerçekleşen “IPTV,Web Tv ve Bulut Teknolojilerinde TV Yayıncılığını Gelecekte Neler Bekliyor?” panelinin açılış konuşmasını IPTV Derneği Başkanı Atıf Ünaldı yaparken, Ünaldı konuşmasının ardından “Bulut Teknolojilerinin TV Yayıncılığına Katkıları” adlı sunumunu gerçekleştirdi. Ünaldı’nın moderatörlüğünü yaptığı panele Fightnetwork Türkiye Program ve Prodüksiyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Dr. Volkan Üst, IPTV Derneği Başkan Yardımcısı Merve Naz Atmaca ve Huawei Kamu Kurumsal İletişim Direktörü Hakan Bakır konuşmacı olarak katıldı.
Second Screen olarak tanımlanan ve bir yandan televizyon izlerken diğer yandan başka bir ekrana da bakabilen izleyiciler sıralamasında Türkiye’nin dünyada 4. sırada olduğunun ifade edildiği panelde konuyu değerlendiren IPTV Derneği Başkan Yardımcısı Merve Naz Atmaca şu yorumu paylaştı: “Second Screen Türkiye’de çok yeni ve gelişmekte olan bir pazar. Daha çok alışverişe,ticarete yönelik second screen uygulamaları yer almakta. Televizyon izleyicilerinin Video on demand (VOD) geçişleri birden bıçak gibi keskin olmayacak. Ben artık internetten dizi izleyen, televizyona bağlı değilim, artık ben yönetiyorum televizyonu o beni yönetmiyor durumuna gelinmesi için alt yapıya ihtiyaç var. Telefondan televizyon izleyeceğiz noktasında net bilgi veremesemde şu gerçek ki yapılan araştırmalarda Türkiye’de second screenle ilgilenen yani televizyon izlerken başka ekrana bakabilen kitleyle dünyada 4. sıradayız!”
“Yayıncılar bilişim sektörünün ürettiği mecraları kullanacak”
Huawei Kamu Kurumsal İletişim Direktörü Hasan Bakır konuşmasında IPTV’nin geleceğine dair öngörülerini şu sözlerle aktardı: “Yayıncılık sektörünün kullanacağı mecralar artık bilişim sektörünün ürettiği mecralar olacak. Huawei olak LTE Advanced üzerinden yayıncılara hizmet vermeyi konuşuyoruz. Mobilite noktasında mobil sabit yakınsamasının içerisindeyiz. Genel olarak uzun dönemde TV platformlarının eğilimlerine bakacak olursak; 2020 yılına kadar TV platformlarında kullanım açısından yüzdesel olarak büyük bir değişiklik beklenmiyor. IPTV’de küçük bir yükselişe karşılık, karasal yayıncılıkta gene küçük oranlarda düşüş beklenmekte. Bunun en önemli sebebi olarak IPTV’nin interaktivite kabiliyeti görünüyor. İzleyici/kullanıcıların taleplerine etkili cevap vermesinden dolayı mobil teknolojiler üzerinden video trafiğinde yüzde 70’lere varan artışlar öngörülüyor.”
“Yayın akışları evrilecek”
Fightnetwork Türkiye Program ve Prodüksiyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Volkan Üst ise içeriğin konumuna dikkat çekti. IPTV’nin buradaki rolüne değinen Üst şu yorumu yaptı: “Eskiden reytingler gelir, bunlara bakılır ve süreç ne olacaktı diye düşünülürdü. Ancak artık social monitoring yapıyoruz. Kim ne hakkında nerede, nasıl yorum yapmış bakıyoruz. İçeriği yaratma, bulma ve işlemede bir devrim yaşıyoruz. Bunu sağlayan IPTV’dir. Yayın akışları ise ölmeyecek, evrilecek. İçerik bir enstrüman ve biz de yeni TV teknolojileri sayesinde her türlü güzel eseri çalabiliyoruz.”