Gizlilik mi? Kime göre?

Her zaman olduğu gibi bu konuda da Türk insanının bazı ezberlere takılı kaldığını ve konuyu anlayabilmek için bu ezberlerden uzaklaşıp, “tabula rasa” olmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü son dönemde oldukça klişe bir söylemle “dünya hızla değişiyor”. B, bütün kavramların da değişmesine sebep oluyor. Artık ne elimizdeki telefon sadece bir telefon, ne evimizdeki televizyon eskisi gibi televizyon. Telif hakları, devlet vatandaş ilişkileri, artık her şey tartışılıyor, yeniden yorumlanıyor.
Ben kişisel bilgiler kavramının da aynı şekilde tartışmaya açık olması görüşündeyim.
İsterseniz hangi bilginin daha önemli olduğunu anlamak için, kimin hangi bilginin peşinde olduğunu analiz edelim. İstihbarat teşkilatları, kişilerin davranış bilgileri ile ilgileniyor. Bu bilgileri sosyal medya şirketlerinden satın aldığı yolunda şehir efsaneleri dolaşıyor. İstihbarat şirketlerinin en çok ilgilendiği bilgilerin arasında telefon bilgileri de önemli yer kaplıyor. Kim kimi tanıyor? Kiminle ve hangi sıklıkta konuşuyor? Kiminle konuşmasını bitirdikten sonra kiminle konuşuyor?
Bu bilgileri almak içinse akıllı telefon yazılımı yapan şirketleri kullanıyor. Şirket rehberinizdeki bu bilgilerin istatistiğini tutan bir yazılım yaptığını söylüyor. Bu yazılımın reklamını da büyük teknoloji sitelerinde yapıyor. Sonra yazılım sayesinde herkesin rehber ilgilerine ve konuşma loglarına ulaşıyor. Bunların analizini yine telefonunuz üzerinde yapıp gerekli bilgileri güncelleme ve senkronizasyon bahanesi ile sunucularına aktarıyor. Sonra bilgileri satıyor. Bu şirketlerin büyük çoğunluğunun merkezi Kıbrıs gibi ada ülkelerinde.
Bu bilgileri kişisel olarak toplamak yerine, operatörün faturalama işlemlerine talip olan direkt istihbarat kökenli şirketler de var.
Faturalama bahanesi ile bilgileri topluyor, analiz edip istihbarat yapılarına teslim ediyor.
Bir de isterseniz bir websitesine bağlanırken nerelerde iz bırakıyorsunuz ona bakalım; Tabii ki ilk yer bilgisayarınız:
Yani anlayacağınız, gecenin bir vakti karanlık odanızda gizlice yaptıklarınızdan ev ahalisi dışında neredeyse tümdünyanın haberi var.
Legal veya ilegal, etik veya değil ancak bilginize neredeyse herkes ulaşabiliyor.
Kaldı ki bu bağlanacağınız site bir sosyal medya sitesiyse, burada yaptıklarınızı, arkadaşlarınızı ve özel fotoğraflarınız da dahil bütün bilgilerinizi API’ler sayesinde yüklediğiniz diğer yazılımlar ve siteler de biliyor.
Gelelim G-mail’e; Hiç mailinize kaç yazılım ve donanımın bakmasına izin verdiğinizi kontrol ettiniz mi? Benim için G-mail çok mahrem bir alan.Ona rağmen bütün gereksiz uygulamaların erişimini engellediğimde bile yirmi civarı uygulama ve bizatihi maillerimi kontrol etme hakkı bulunan on donanıma ait on beş civarı yazılımın hakkı var. Twitter foursquare instagram ve diğerlerinden bahsetmiyorum bile.