Kişisel verileri korumanın yolu

Geçen hafta köşe yazımdan sonra, birçok kişiden “peki bu kadar kişi tarafından gözleniyorsak bunu engellemek için ne yapmalıyız” şeklinde mesajlar aldım. Bu nedenle güvenlik konusunu bir hafta daha incelemeye karar verdim.
Amerika’da yapılan araştırmalar gösteriyor ki; güvenlik algısı bir süredir değişmiş. Eskiden “kötü bir şey yapmıyoruz ki, bizi izleseler de bir şey olmaz” diyen vatandaş, şimdi “her ne sebeple olursa olsun, kişisel bilgilerimin alınmasından, hareketlerimin izlenmesinden rahatsız oluyorum ve kişisel bilgilerimi saklamak için her şeyi yaparım” noktasına gelmiş. Amerikan medyası da kişisel verileri koruma noktasında yapılacakları yazmaya başladı. Nitekim eylül ayı Popular Science Dergisi’nde yayınlanacak bir makalede NSA tarafından dinlenemeyen (en azından öyle umuyorlar) telefonlardan, güvenlik için alınabilecek birçok hizmet incelenmiş.
Aslında bilgilerinizin güvenliğini sağlamak istiyorsanız kullanacağınız en iyi yöntem VPN teknolojisi. Bunun farklı versiyonlarını Türkiye’de birçok kişinin cep telefonlarına yüklediğine geçen twitter yasağı döneminde şahit oldum. Bir basın toplantısı için Ankara’ya gitmiştik, organizasyon başlamadan önce yirmi civarında farklı kurumdan farklı konulardaki arkadaş bir odadaydık. Sadece bilişim yazarları değil neredeyse herkes bir VPN tanımlamayı ve kullanmayı öğrenmişti. Twitter’lar açıldı ve okunmaya başlandı.
Geçen dönemde Türkiye’de VPN kullanımı özellikle benim 2000’lerin ortalarından beri, halka açık yerlerde paketlerimin dinlenmemesi için kullandığım hotspot shield gibi onlarca markanın kullanımı ile yaygınlaştı. Hatta son dönemde birçok VPN şirketi Türkiye’deki özel ihtiyaçlara uygun yeni VPN hizmetleri oluşturdu. Bunların biri geçen haftalarda basın toplantısı gerçekleştiren Pure VPN.
Ancak yaptığım araştırmalarda benim en çok beğendiğim, VPN’lerin genel sorunlarını da bertaraf eden, stratosfer.co.uk. Zira eğer komplike bir networkünüz yoksa ürünü kurmak çok kolay. Bir kere kurulduktan sonra evdeki bütün cihazlarınız ayarlama yapmadan yararlanabiliyor. Sanki evinizi, ofisinizi yurtdışına taşımışsınız gibi davrandığı için kullanamadığınız servisleri de sorunsuz kullanabiliyorsunuz. Donanım bazlı bir şifreleme teknolojisi kullandığı için, VPN, internet hızınızı yavaşlatmıyor.
Bu konuda eminim benzer ürünler çıkacaktır, zira bu tip servis ve hizmetlere Türkiye’de ciddi anlamda ihtiyaç var. Ben, Siber Güvenlik İnisiyatifinin moderatörü olarak bu hizmetlerin artmasını destekliyorum.