63.000 uzmanla Expertera büyük oynuyor

Danışmanlık sektörünün ciddi yol almasını ne kadar çok istediğimi sanıyorum bütün takipcilerim biliyordur. Aynı zamanda paylaşım ekonomisine olan inancımı da….
İşte bu iki konuyu birleştiren bir yeni girişim ile tanıştım. Expertera….
Expertera, şirketleri ve dünyanın önde gelen uzmanlarını proje-bazlı çalışmalar için bir araya getiren bir pazaryeri/platform. Firmaların ihtiyaçları doğrultusunda, esnek süreler ve bütçelerle, her türlü uzmanlığa hızlıca erişmelerini sağlıyor. Aynı zamanda uzmanlara zevk aldıkları projeler, networking fırsatları ve ek gelir kaynağı sunuyor.
Sistem de şu anda 100’den fazla müşteri ve 13,000’den fazla uzman kayıtlı. Uzmanlar sadece Türkiye’den değil, Amerika, Avrupa, Uzak Doğu gibi birçok ülkeden uzman var. Üstelik Avrupa’nın en büyük üst düzey yönetici ve uzman havuzu olan Senior Management Worldwide ile anlaşmaları sayesinde 50,000 yöneticiye erişimleri var.  
En doğru ve hızlı uzman eşleştirmeyi sağlamak için algoritmalar kullanıyorlar ve bunun sayesinde 4 saat ile 3 gün arasında müşteriyi ve uzmanı görüştürüyorlar. Yakında yapay zeka, makine öğrenmesi, vb. yöntemler de kullanarak teknolojik altyapılarını daha da güçlendirecekler.  
Garanti Partners girişimi olan Expertera, kısa sürede Türkiye’nin önde gelen kurumsal firmalar, danışmanlık firmaları ve yatırım fonları ile çalışmaya başlamış. Avrupa ve Orta Doğu ile de yoğun çalışıyorlar. Amerika’dan bile onları bulan müşterileri var.
Danışmanlık şirketlerinden çok yüksek bütçelerle elde edeceğiniz pazar araştırmalarını daha makul fiyatlara ve o sektörün en yetkin isimlerinden birinci elden almanızı sağlıyorlar. Üstelik uzmanlarla istediğiniz kadar çalışabiliyorsunuz – bir saat veya bir ay. Sektör uzmanlarına ilavetten freelancer danışmanlar da var, edindiğiniz bilgileri rapor haline de getirebiliyorlar.
Expertera’nın Türkiye ve bölgede bir rakibi yok. Son bir kaç senede Amerika ve İngiltere’de benzer şirketler de kurulmuş, zaten paylaşım ekonomisi global bir devrim. Ancak Expertera geniş uzman havuzu, eşleştirme güçü (ortalama müşteriler memnuniyeti 10 üzerinden 9.2’imiş!), müşteri portföyü ve daha düşük giderleri sayesinde farklılaşacağını düşünüyor.
Expertera özellikle Linkedin’de çok güçlü, oradan paylaşım ekonomisi hakkında güzel paylaşımları var. Ayrıca Youtube, Twitter ve Podcast üzerinden de etkileşim gerçekleştiriyorlar.
Tabii toplam 63,000 kişilik bir danışman listesinden bahsedilince insanın aklına şu soru geliyor. Eğer iş mesaili bir yere gidip, SSK’lı olmakla tanımlanmıyorsa, o zaman bu şirket hani en genel tabiri ile danışmanı olmayan dünyanın en büyük danışmanlık şirketi. Eğer çalışanı bir yerden para alan herkes olarak tanımlıyorsanız o zaman 63,000 çalışanı ile bu şirket dünyanın işgücü anlamında en büyük şirketlerinden biri. Üstelik sermayesinin yüzde 99’u entellektüel sermaye!