En iyilerim

Son dönemde, teknoloji dünyası ciddi bir değişim sürecinin hemen sınırında. Robot teknolojileri, yapay zeka, sürücüsüz araçlar, nesnelerin interneti derken, çoğumuz Stave Jobs döneminden kalma ipad’leri kullanıyoruz. Yapay zeka etiğinden, drone taksilerin hava sahalarından bahsediyor, veri tabanı ağırlıklı uygulama arayüzlerini kullanıyoruz. Hala önümüzde facebook’un news feedi var, hala yıllardır kullandığımız ve bir adım ileri götüremediğimiz e-mail teknolojisi var.
Sosyal medya takipcilerimden anladığım kadarıyla, herkes yeni yazılım arayüzleri, hayatımızı kolaylaştıran yapay zekaları istiyor. Ancak siri hala bizi anlamıyor, alexa birçok servise entegre çalışamıyor, yapay zekayı maille harmanlamaya çalışan Gmail Inbox kimse tarafından kullanılamıyor. Bunlardan daha başarılı olan, easilydo gibi yazılımlar ise sadece Amerika’da gerçekten anlamlı çalışıyor. 
Bu zor dönemde optimum çalışan uygulama, donanım ve servisler konusunda uzun zamandır yaptığım incelemmeleri sizinle paylaşmak istedim. 
Billgisayar
Uzun zamandır bu konudaki tercihim Mac. Sadece donanım olarak değil, işletim sistemi olarak da, yormayan, çökmeyen, hızını düşürmeyen, çoklu görev desteğinde problem yaratmayan bir bilgisayar ihtiiyacınız varsa bu konuda hala tek tercih Apple.Ancak son dönemde ürünleri inceltmek için kullandıkları yöntemler kullanıcı deneyimini bir tık aşağı indirdi. Özellikle mobil cihazlarda alüminyum’un etkisi ve güvenlik hissi çok etkili. 
Özellikle Macbook Air serisi birçok bilgisayarı test etmiş kullanmış birisi olarak beni çok rahat ettiriyor. Tabii bir çok insan için özellikle Pc’den Mac’e geçmek ciddi bir karar. Özellikle Microsoft Office yazılımları kullananların bu konuda endişeleri oluyor. Ancak ben bu noktada Apple uygulamalarının da aslında çok güçlü olduğunu söylemek istiyorum. 
Eğer böyle bir geçiş yapacaksanız, bunu telefonunuzdan tabletine hepyekün yapmanızın icloud, itunes ve özellikle parolalarınızı unutuyorsanız keychain kullanımında çok işinize yarayacaktır.
Giyilebilir Cihazlar
Halen rüştünü ispat edememiş gibi görünse de özellikle akıllı saatler hayatımza hızlıca girdi. Her ne kadar sağlık bilgilerine ulaşmanın saatleri yaygınlaştıracağı yönünde bir kanı olsa da, bu cihazların rüştünü ispat edememesinin sebebinin bu olduğunu düşünüyorum. Birçok saat ve bileklik, nabızdan fazla bir bilgiye sahip değil. Aslında tansiyon, şeker seviyesi gibi bilgileri ölçebilse özellikle kronik tansiyon ve şeker hastalarının dikkatini çekebilecek. Ancak sadece çok azında uyku bilgisi var. Bunlar da yeteri kadar iyi sonuç vermiyor. Dolayısı ile sadece nabız bilgisine ihtiyaç duyan tek kesim profesyonel sporcular. Bu grup da çoğunlukla vücuduna daha hakim, teknoloji kullanmayı sevmiyor, ölçm için daha profesyonel cihazlar kullanıyor. Bu durumda bu saatleri aslında daha çok tekoloji severler satın alıyor. Ancak ekranın küçük olması tek başına bir çözüm olmasını engelliyor. Bu alanda benim en beğenmediğim saat Apple Watch. Kullanmadığımız saat üzerinden telefon görüşmesi özelliği nedeniyle konulan mikrofon ve hoparlör yüzünden pili çabuk bitiyor. Ekran oldukça küçük ve yetersiz. Kullanıcı arayüzü bunca güncellemeye rağmen oturmadı. Ayrıca anlamadığım bir şekilde cep telefonundan uzaklaştığınızda uyarı veren bir sistemi yok. Tek güzel tarafı, bilgisayarınızı otomatik açabilme özelliği. Bu nedenle yoğun çalışacağım günlerde Apple Watch hayat kurtarabiliyor. Fiyat performans açısından Alcatel Onetouch saatler arasında en iyi olan. Makuül fiyat, 3 gün pil ömrü, kordondan kolay şarj en önemli özellikleri. Telefonla etkilşim küçük ekranda sadece uyarılar olarak yer alıyor. Ancak her iki illetim sistemiyle de uyumlu olan bu saatte cep telefonundan uzaklaştığınızda uyarı sistemi gibi güzel bir özellik de var. 
Bu alanın en iyisi bence Samsung Gear S3. iPhone ile gayet uyumlu çalışıyor. Büyük ekranı ile etkileşim oranı yüksek. Uyku verimini ölçüyor olması güzel. Pili en az 3 gün dayanıyor. Akıllı saatler arasında dış görünüşüyle aksesuar meraklılarını da etkileyebilecek bir cihaz. Keşke silikon kayışa alternatif bir de çelik kayışa sahip olsa.