Şu wikipedia konusu

Son dönemde dikkat çekici birkaç gelişme oldu. Bunları tarihi gelişmelerini de takip ederek size iletmek gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede yorum yapmasam da ne, ne şekilde arızalı (Seth Godin’in “Broken” kavramı gibi) anlamak mümkün olur.
wikitweet
İlk gelişme wikipedia. Biliyorsunuz 29 Nisan sabahı wikipedia’ya Türkiye’den erişim BTK tarafından engellendi.
Wikipedia
Wikipedia’nın patronu Jimmy Wales’le Esma Sultan’da bir basın toplantısında tanışmamın üzerinden herhalde en az 10 yıl geçmiştir. O zaman anlattığı iş modeli benim gibi para sevmeyen romantik bir adam için çok etkileyici gelmişti. Ancak doğru dürüst “crowdfunding” kavramının bile olmadığı bir dönemde, destek bulmak için yaptığı çabalar projenin geleceği konusunda beni endişelendirmişti. Paypal’ın bir grup insan tarafından bilindiği bir Türkiye’de gerçekten bir zenci başkanın, paypal ile topladığı mikro bağışlarla kampanyasını yönetip başkan olacağını tahmin etmek çok zordu. Ancak sanıyorum Obama arkasında ciddi bir yol açtı ve wikipedia Türkiye’ye geldiği dönemde yaşadığı sorunları bir daha yaşamaz oldu.
Wikipedia ile ikinci karşılaşmam, online itibar yönetimi danışmanlığı yaptığım dönemde oldu. Ankara’da siyasi bir karakterin alıştığımız sorunlarını anlatması ile başlayan bir sohbetin sonunda, wikipedia ve üzerinde kendilerine ait özgeçmişin devamlı değiştirildiğinden bahsetti. Ben de bu tip bir durumda başarılı bir iletişim yapmak için, resmi kontak kurulması gerektiğini, burası en doğru bilgiye ulaşmak isteyen bir yapı olduğu için göndereceğimiz resmi belgenin en doğru kaynak kabul edileceğini ve sonra da değiştirilmesinden duyacağımız mutsuzluktan dem vurup, “entry”nin kilitlenmesini diplomatik dille söylemelerini ilettim. Harfiyen uyguladılar. Son derece başarılı oldu. O biyografiler hala kilitlidir.
Benden danışmanlık istendiğinde genelde, internet ve iş teamüllerine bakarak bunun içine zamanın ruhunu katarak cevap veririm. Eğer birebir uygulanırsa başarı kaçınılmazdır. Zaten böyle oldu. Bir süre sonra devlet bana sorduğu sorulara ilettiğim reçeteleri değiştirmeye başladı. Bunu her yerde, her zaman kullanmaya çalışınca açıkcası, doğru sonuç alınamayacağı için bir süredir reçete iletmiyorum. Sorulursa ya aynısını yapma garantisi istiyorum yada ben yapayım siz karışmayın diyorum. Ama bir süredir devlet bu şekilde çalışmayı reddetiyor.
Wikipedia ile üçüncü karşılaşmam Demet Sabancı Çetindoğan ile çalıştığım dönemdeydi. Biyografisini wikipedia kurallarına uygun şekilde girdim. Demet hanım, Türkiye’nin mal varlığı en fazla olan iş kadınları listesinde 11. sıradaydı. O zaman kendisinin twitter, facebook hesaplarını her ne kadar kullanmayacağını söylese de açmıştım. Aynı zamanda sadece wikipedia’ya özel bir biyografisini hazırlatıp siteye koydum. Ama durmadan, çeşitli bahanelerle siliniyordu. Yüzlerce denememde her seferinde farklı bir sorun öne sürülüyordu. Bu beni sadece Demet hanımın içeriği açısından rahatsız etmemişti. Bir gazeteci olarak araştırma yapmam gerektiğini farkettim.
Wikipedia’da Türkçe içerik oranı, büyüme hızı gibi konuları araştırdım ve şu an atifunaldi.com.tr‘de bulunan “ Wikipedia’da Türkçe’nin hazin durumu ve gerçek babayiğitler “ adlı yazıyı yazdım. Merak edenler http://tinyurl.com/wikipediaatf adresinden okuyabilirler.
Şimdi wikipedia’nın erişime yasaklandığını duyuyorum. Öncelikle söylendiği gibi wikipedia bir ansiklopedi değildir. Erişime engellenmesi iletişim kaynaklarımıza zarar vermez. Büyük de bir problem değildir. Zaten daha önceki yazımı okuduysanız Türkçe içeriğin öyle fazla olmadığını da görebilirsiniz. Hatta Alexa derecelendirmelerine bakarsanız hürriyet.com.tr, milliyet.com.tr, sabah.com.tr hatta yenisafak.com.tr‘nin bile oldukça altındadır.
Ancak erişim yasağı içeriği kapatmaz sadece bizim görmemizi engeller ve aslında iş bilmeyen devlet memurlarının yanlış yaptıkları işlerden biridir. Kabul edilemez. Yapana hangi soruna çözüm olduğu sorulmalı, soruşturma açılmalıdır.
Türkiye dijital diplomasinin kurallarını öğrenmeli ve uygulamalıdır.
Adil Kullanım Kotası
Hiç unutmuyorum Ulaştırma Bakanı olduğu tarihte sayın Binali Yıldırım birgün televizyonlara, “bu interneti korsan film seyretmek için kullanıyorlar” demiş ve arkasından lobi faaliyetlerinde bulunanlar AKK’yı getirmişlerdi. Bunun aslında vatandaşa yararı olmayacağını, korsanla mücadelenin yolunun 3D ve yüksek teknoloji ile gösterime sahip filmler ve mekanlar olduğunu söylemiştim. Sene 2017, devlet hata yaptık AKK’yı kaldırıyoruz dedi. Kaybedilen zaman ve zarar için devletin bu kotanın çıktığı mevzuatta imzası olan herkese zaten soruşturma açacağını varsayarak, bundan sonra bu tip hatanın yapılmaması adına bir strateji oluşturulması gerektiğini düşünüyorum.
Umarım ISS’ler AKK’nın kaldırılmasını bir ticari fırsat olarak kullanmazlar. Bu ülkenin başına ne geldiyse karşısındakini aptal zanneden insanlardan gelmiştir. Umarım bu dersi almışızdır.