Kognitif bilişim, Türkiye’de dijital dönüşüme öncülük ediyor

Günümüzde kuruluşların Bilgi ve İletişim Teknolojileri altyapısının, yoğun hacimli büyük verilerde gerçek zamanlı analitiğin yürütülmesi için son derece yüksek performans sağlaması gerekiyor. Zamanla bu ihtiyacın artmaya devam edeceğini de düşündüğümüzde, tek bir fikrin sektörün tamamında devrim yarattığını ve bunu çok kısa sürede yapabildiğini görüyoruz. Bu sonuçlar, kognitif bilgilerin temelinden ve sağladığı avantajlardan doğan fikirler ve inovasyonlar olarak ön plana çıkıyor.
Örnek olarak oluşan tehditler kadar hızlı bir şekilde büyüyen veri güvenliğiyle ilgili değerli bilgileri alabiliriz. Güvenlik ve siber suç, Türkiye’de dijital dönüşümle ilgilenen liderlerin aklındaki en büyük soru. Güvenlik konularını ve tehditlerini anlama, gerekçelendirme ve bunlar hakkında bilgi edinmeye yönelik kognitif yetenek barındıran bir SOC (Security Operation Center) platformu, güvenlik analistlerinin istihbarat, hız ve doğruluk alanındaki boşlukları doldurma yeteneklerini artırıyor. Yapılandırılmış ve yapılandırılmamış güvenlik verilerinden yararlanarak ve bunları anlamlandırarak, kendi başlarına tanımlanamayacak olan belirsiz veri noktalarını birleştiren bu platformlar; kuruluşların ağlar, uç noktalar, kullanıcılar ve bulut genelindeki tehditlere hızlı ve doğru bir şekilde müdahale etmelerini sağlıyor.
IBM, kognitif iş yüklerine yönelik BT altyapısını (donanım hızlandırıcılı hizmet sunucuları, düşük gecikmeli flash depolama ve akıllı iş yükü yönetimi dahil) ve veri analizini saatlerden milisaniyelere düşürerek ve gerçek zamanlı verilerle eyleme geçme olanağı sağlayarak, inovasyon hızını belirlemeye yardımcı olacak şekilde uyarlıyor.