Lüks Markalar Influencer Marketing'i Nasıl Kullanıyor?

Sosyal medyanın en büyük özelliği; çok kısa sürede, çok geniş kitlelere ulaşma imkanı sağlamasıdır. Influencer Marketing’in en önemli özelliği ise sosyal medyada niş kitlelere ulaşarak doğru etkileşim yaratmasıdır. Hello Society araştırmasına göre; lüks markaların Influencer Marketing kampanyaları, diğer Instagram kampanyalarına göre %30 daha fazla etkileşim almıştır. Bu başarının başlıca nedenleri; 
1. Sosyal medya, lüks markaları erişilebilir hale getirir.
Sosyal medyanın lüksü daha erişilebilir ve gündelik tüketiciler için çekici kıldığına şüphe yok. Günümüzde tüketiciler, sosyal medya aracılığıyla üst düzey marka deneyimlerine ortak olabiliyor. Geçmişte sosyal medyada bulunmak, lüks markalar için daha az özel görünmek demekti, fakat bu trend artık eskilerde kaldı. Bu nedenle, Influencer Marketing konusunda aktif olan lüks markalar toplamın yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor. Yürütülen kampanyaların sadece %46’sı bir yıldan daha eski. Markaların %28’si ise, yalnızca iki yıldır Influencer Marketing yöntemini kullanıyor. Bunun yanında lüks markalar tarafından Influencer Marketing’e ilgi artıyor. Pek çok lüks marka, doğru influencerlar ile Instagram ve YouTube’da tüketicinin yaşam tarzını ve ilgi alanlarını yansıtan içerikler oluşturmak istiyor.
2. Micro-influencerlar orijinallik sunar.
Ünlü kişilerin sosyal medyada aktif rol oynaması, en büyük sosyal etkinin takipçi sayısı ile doğru orantılı olduğu algısı yaratıyor. Araştırmalara göre ise, bir influencerın takipçi sayısı arttıkça, takipçileriyle etkileşim oranı düşüyor. Sonuç olarak, lüks markalar micro-influencerlar ile çalışmayı tercih ediyor. Lüks markaların %40’ı micro-influencerların etkileşimlerinin çok fazla olduğunu belirtiyor. Bunun nedeni, micro-influencerların marka ve ürünler hakkındaki kararlarına güvenen aktif ve katılımcı takipçilere sahip olması. Takipçilerini tanıyan ve onları kontrol edebilen micro-influencerlar daha özgün ve niş içerikler üretebiliyor. 
3. İçerik odaklı kampanyalar yaratılır.
Peki lüks markalar, influencerlar ile nasıl işbirliği yapıyor? Lüks markaların %74’ü, influencerların ürün lansmanlarında “kritik” veya “çok önemli” bir rol oynadığını söylüyor. Bunun yanında %71’i içerik oluşturma ve tanıtım için de aynı önemi vurguluyor. Bu durum, Influencer Marketing’in sadece büyük kampanyaları kapsamadığını, özgün içeriklerin de önemli olduğunu gösteriyor. Başarılı kampanyalar için özgünlük en büyük kriter olarak görülüyor. 
4. Yatırım getirisine odaklanma sağlar. 
Artan yatırımlar nedeniyle, lüks markalar da geri dönüşleri ölçmek istiyor. Fazla sosyal ve çevrimiçi veri, ürün ya da kampanyanın incelenmesini zorlaştırıyor. Lüks markaların% 62’si gelir üretmenin önemli olduğunu belirtiyor. Lüks markaların %79’u, üretilen web trafiği aracılığıyla influencer işbirliklerinin başarısını ölçmek için yorumları ve paylaşımları inceleyerek ilerliyor.
Sonuç olarak; lüks markaların %66’sı önümüzdeki 12 ay içinde bütçelerinin Influencer Marketing kullanım oranlarını “orta” ya da “önemli ölçüde” arttırmayı planlıyor. Bu da gelecekte lüks markaların Influencer Marketing kampanyalarını daha çok göreceğimiz anlamına geliyor.