Dijital dünyaya yerleştiğinizi nasıl anlarsınız?

Hepimiz çeşitli şekillerde ve sebeplerle teknolojiyi kullanıyoruz. Yani dijital dünyaya yerleşmeye başladık ama bu geçişi sizin ya da çevrenizdekilerin tamamladığını nasıl anlarsınız?
Sizin için 10 şıklı bir değerlendirme sistemi yaptım.
1. Cep telefonunuzun pili gün içinde en az bir kere bitiyor, aracınızda şarj cihazı taşıyor ve en az bir tane cep telefonu ve tablet mobil şarjınız varsa dijital dünyanın bir parçası olmuşsunuz demektir.
2. Akıllı cep telefonunuzun ve tabletinizin olması sizin dijitalleşmeye başladığınızı gösterir ancak her ikisi için de en az bir tane koruyucu kılıfınız ve tabletiniz için bluetooth klavyeniz varsa artık dijitale yerleştiniz demektir.
3. Her ay internetten en az 20 TL’lik dijital ürün alıyorsanız (iş dışı sadece zevk için), artık dijital bir vatandaşsınız.
4. Arabanızda navigasyon cihazı olmasına rağmen, akıllı telefonunuzda harita uygulamaları ve İBB dışında trafik bilgisine sahip navigasyon yazılımı yüklediyseniz sizin dijital dünyadan dönmeniz mümkün değil…
5. Bileğinizde hiç çıkarmadığınız bir jawbone up veya nike fuel varsa ve olmayanına özeniyor bir gün ondan da almak istiyorsanız, dijitalleşmişsiniz demektir.
6. IFTTT dediğimde, o ne demek diye sormuyorsanız, IFTTT.com üzerinde en az dört reçeteniz varsa. Artık fena halde dijitalleştiğiniz anlamını çıkarabiliriz.
7. Kolunuzdaki saat i’mwatch veya cookoo ise, kickstarter üzerinden pebble siparişi vermiş ya da vermeyi düşünüyorsanız, tamamdır!
8. Banyonuzda bluetooth’lu hazır halde bekleyen bir speaker varsa, bununla da yetinmeyip evin diğer kısımlarında da müzik dinlemek için airplay destekli bir ses sistemi kullanıyorsanız, dijital dünyanın nimetlerine hazırsınız demektir.
9. Apple TV veya Google TV gibi bir OTT kutusu üzerinden film seyretmek yetmiyor en az bir tane bilgisayar veya tablet üzerinden tv ve film seyretme sistemine üye iseniz isminizin önüne dijital ünvanını yerleştirebilirsiniz.
10. Evinizde en az bir wifi repeater veya ekstra bir modem varsa, bulunduğunuz odanın ışıklarını kumanda ile açıyorsanız dijital bir dünyanın üyesisiniz.
Yıllar önce bir gazetecilik seminerinde konu internet okur-yazarlığına geldiğinde, Bilgi Üniversitesindeki hocalardan biri dijital uçurumun kapandığından bahsetmişti. Ben ise navigasyon kullanmayı bilmediğimizi söyleyerek dijital uçurumun kapanması için çok yola almamız gerektiğini belirtmiştim. İşte bu 10 maddenin hepsini gerçekten yapıyorsanız, hatta evden çıkarken hava durumunu saatlik kontrol ediyorsanız, dijital bir dünyaya adım atmışsınız demektir. Ve dahi dijital uçurum size oldukça uzak demektir.