Gayrimenkul’ün yeni yıldızı

İstanbul’da herkes ev arzının talebin çok üstünde olduğunu konuşsa da, gayrimenkul Türk insanının en vazgeçilmez yatım araçlarından biri. Herşeyden vazgeçse de başını sokacağı bir ev kavramından hiçbir şekilde vazgeçmiyor diyor tapu.com’un yönetici ortağı Emre Erşahin.
Geçtiğimiz günlerde keyifli ve uzun bir sohbet yaptık Emre ile. Aynı dönemlerde girmiş olmamıza rağmen ne yazık ki okulda tanışamamıştık. Ancak bir süredir birbirimizi dijital mecralarda takipteydik, fikir alışverişinde bulunuyorduk. Emre tapu.com’u temmuz 2015’te kurmuş. O tarihten bu yana 1.8 milyon dolar yatım almış. Yatırımcılarının arasında benim de yakından takip ettiğim Hasan Aslanoba var. Emre pazarı ve ihtiyaçlarını çok net incelemiş. TÜİK verilerine göre Türkiye’de bir yılda bir milyon 650 bin adet tapu el değiştiriyor. Tapu.com ise haftada 10-15 adet tapunun el değiştirmesini sağlıyor.
Tabii gayrimenkul satışı oldukça zor bir konu. Satıcı ve alıcının birbirlerine güvenmeleri, ortama güvenmeleri hatta geleneksel dünyada biraz da birbirilerini tanımaları gerekiyor. Ancak tapu.com’un araya koyduğu yapı o kadar güvenli ki; bazen  alıcılar, gayrimenkulü görmeden de alabiliyorlarmış. Bunun birkaç örneğini dinlemek bana oldukça ilginç geldi. Ülkenin bir ucundaki bir yatırımcı sırf yatırım olarak başka bir uçtaki bir gayrimenkulü satın alabiliyormuş.
Özellikle açık arttırmaya katılıp ikinci gelenler çok önemli diyor Emre. Zira birinci gelen alımı yaparken, ikincisi çok almak istediği bir gayrimenkulü kaçırdığı için bu konuda gelecek yeni gayrimenkulün ciddi alıcısı durumunda oluyor.
Bu da tapu.com kullanıcıları arasında oldukça fazla potansiyel ve ciddi alıcı olduğunu gösteriyor. Tabii bu ben de Türkiye’deki private shopping sitelerinin ilk zamanlar sahip olduğu alıcı listelerine götürdü. O dönemde ekosistemin büyümesine bu listeler neden olmuştu.
Ben de Emre’ye dayanamayıp sordum: ‘Neye ihtiyacın var?’ diye.. Emre daha fazla satılabilir gayrimenkule ihtiyacı olduğunu söyledi. İçerde potansiyel alıcılar varken, en doğrusu bu olurdu tabii.
Açıkcası bana da çok mantıklı geliyor. Yatırım yapılacaksa ya taşınabilir yükte hafif pahada ağır ürünlere bakmak lazım (elmas gibi) yada taşınamazlara (burada tabii tercih çoğunlukla toprak ve ev oluyor)
Emre Türkiye’de potansiyel satışı olan daha çok arsa ve arazi olduğunu söyledi.  Ancak bir kısmı çeşitli sebeplerle pazara ulaşmıyormuş. Bu bana daha sonra hemalhemsat.com olan pazaryerim.com’u hatırlattı. Pazara girdikleri ilk zamanlarda insanlar evlerindeki eşyaları satmayı bir ayıp olarak algılıyorlardı. Zamanla bu direnç kırıldı. Artık kimse evinde kullanmadığı şeyleri bulundurmak istemiyor. Letgo’nun pazara girdiği zaman bu sorunla hiç uğraşmak zorunda olmadığını biliyorum.
Eminim ki; bir süre sonra gayrimenkul satışında da bu direnç kırılacak ve pazar çok hızlı bir şekilde büyüyecektir. Emre’nin de hedefi zaten bize bunu gösteriyor. İlk hedef aşıldıktan sonra işin asıl beklenen hedefi günde 30 yani ayda bin ve yılda 13bin500 tapunun el değiştirmesine yardımcı olmak.
Bunu gerçekleştirmek için bütün araçlarımız hazır diyor Emre. Sektörün en önemli iki probemini  çözüyoruz. Bilgi ve şeffaflık.  Satılan ürün, satış değeri gibi verileri netleştirerek, fiyat belirlemeyi satıcının tekelinden çıkardık. İkincisi de şeffaflık. Satış aşamasında gelen teklifleri ortaya koyuyoruz. Bu sayede bu arsaya milyon verdiler de vermedim şeklindeki dedikoduları önlüyorlarmış.
Tapu.com en fazla arazi ve arsa satıyormuş. Benim de ilk sorum ‘İstanbul’da bu kadar emlak stoğu varken bu konuda bir şey yapmıyor musunuz?’ oldu. Yeni anlaşmaların yolda olduğunu ve emlak satışı konusunda da stokları eritmek adına çalışmalar yaptıklarını öğrendim.
Ben aynı zamanda tapu.com’un yurtdışına satış açısında da önemli bir araç olduğunu düşünüyorum. Özellikle emlak stoklarının münferit çabalarla yurtdışına satışları yerine toplu bir satış kaynağı olacağı yolunda öngörülerim var.
Tecrübelerim innovatif, sektörü disrupt eden bu projenin kısa sürede aldığı yatırımcıları da göz önüne alırsak, Türkiye’de gayrimenkul’de hem pazar genişlemesine hem de etkili bir oyuncu olmasına sebep olacak gibi geliyor.

1 Comment

Comments are closed.