Başka bir gözle Apple Event’i

Kullandığım dönemde pek beğenmediğimi söylesem de Steve Jobs döneminde tasarlanan en son model iPhone 5 sonradan farkediyorum ki gerçekten en iyi telefonlardan biriydi. Sert kenarları sayesinde elde tutması, bir yerde dik tutması kolaydı. Ayrıca ele sığıyordu. Steve Jobs sanıyorum hiç bir zaman ekranı büyütmeyi düşünmüyordu. Sonra yerine Tim Cook geldi. Cook tüketici ciddi anlamda dinleyen bir yönetici. Uzun zamandır ben dahil herkesin ihtiyacı olan büyük ekranları verdi. Ben de o heyecanla ve tablet kullanımımı azaltır görüşüyle iPhone 6s Plus ile kocaman bir ekran aldım. Aynı zamanda renkli telefonlar ve yuvarlak kenarlar da sanıyorum Cook’un fikriydi. Şimdi bakıyorum da gün geçtikçe uzaklaştığımız iPhone 5 “monalith” tasarım ve dar ekran aslında kullanım açısıdan çok daha iyiymiş.
Gerçi Cook dönemi bize giyilebilir teknolojilerin en iyilerinden olan bir saati getirmişti. Hatta saatin bilgisayarımın önüne geldiğimde şifre yazmadan kilidini açıyor olması, acaba cihazlar arası iletişim artar mı düşüncesini vermişti bana… Bir de şu pil meselesi var. Bütün cihazlarımız keşke birbirleriyle enerji paylaşsalardı. Mesela saatimin pili bitince iphone’umun üzerine koyup, az da olsa enerji alabilseydim.
Bu duygu ve düşüncelerle 12 Eylül günü eventi canlı izlemek için apple tv’nin başına geçtim. İlk tanıtım saatti. Apple Watch tarafında ciddi değişiklikler olmuş, saat telefonla konuşma özellikleri ile donatılmış. İkinci önemli özellik saat üzerinden yeni kablosuz kulaklıklara bağlanıp müzik dinlenebilmesi özelliğiydi. Geri kalan özellikler yani ekstra pil, ekstra hız, sağlık uygulamaları zaten beklenen yeniliklerdi.
Saat konusunda bence herşey çok iyiydi beklentileri yükseltti. Ancak tabii kafada onlarca soru belirdi. Mesela içinde SİM kart olmasa da Türkiye’de bir telefon olarak sayılacak ve vergi ödenecek miydi? Aynı SİM’i hem telefon hem de saatte kullanabilecek miyiz? Öyleyse operatörler bunu nasıl ayarlayayacak. İkisi birden açıkken sistem nasıl çalışacak? Apple bu saatleri operatör ile anlaştığı ülkelerde satacak ve Türkiye’de bilen bir anlaşma olmamış. O zaman bu ürünler Türkiye’ye ne zaman gelecek?
İkinci tanıtım Apple TV oldu. 4K desteği getirilen cihazlar, hızlandırılmış, güçlendirlmiş ve oyuna imkan veren özellikleri arttırılmıştı. Bu aşamada sahneye çıkan ThatGameCompany CEO’su sadece apple cihazlarda çalışan bir oyunun demosunu yaptı.
Burada Apple’ın yanlış bir stratejiye yöneldiğini ve apple tv’leri oyun konsillerinin kulvarına soktuğunu görüyorum. Üstelik Amazon, Google ev otomasyon sistemlerinde bu kadar ileri gitmişken, bu kulvarı kaçırdığına inanamıyorum. Apple TV kötü bir oyun konsolu, iyi bir ev yönetim aracı olur.
Son tanıtım ise cep telefonlarıydı. Apple üç telefon tanıttı. iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X. İlk iki model iPhone 7’nin yükseltilmiş sürümünden başka birşey değildi. Fiyatları da makul bir yükseliş gösteriyordu. Ancak iPhone X, yüz tanıma özelliği ve geniş ekranlı ile dikkat çekiyordu. Bu cihazın üzerinde “Home” tuşu yok. Bu arada tanıtılan yeni ürünlerin hepsi kablosuz şarj özelliğine sahip.
Şimdi gelelim yorumlara. Kişisel görüşüm Apple Watch’un ilerde telefonun yerini alacağı yolunda. Yıllardır, akıllı telefonların bütün özellikleri üzerinde toplayarak fazlaca yüklendiği yolunda. Ben akıllı telefonun özelliklerine sahip değişik cihazların olacağı ve bütün iletişimi bir yerden ileten bir gateway olacağı şeklinde bir tezim var. İşte saat sanki bu yolda gidiyor. Tabii pil ömrü uzatılırsa.
Apple telefon tarafında ciddi bir yenilik getiremedi. Ancak snapchat’le hayatımıza giren canlı efekt trendini çok iyi yakalamış. Eklenmiş gerçeklik ve canlı efektlerin telefonda iyi çalışmasını sağlamak amacı ile aslında yüz tanımayı gelişitirmiş. Ancak tanıtımda da hata veren sistemin birçok tartışmaya zemin hazırlayacağı ve tutmayacağı görüşündeyim.
Android kullanıcılarının çoğu tanıtım gecesi kablosuz şarjın kendi telefonlarında çok önceden var olduğu isyanında bulundular. Ben çoğuna sormak istiyorum. Kaçı bu özelliği ciddi anlamda kullanıyor. Kablosuz şarjın ancak ışıklandırmadan (böyle bir proje var) gelmesi durumunda anlamı olduğunu düşünüyorum. Yani bence yüz tanıma ve kablosuz şarj çok işe yaramayacak. Emoji ve Messenger da çok rağbet görecek konular gibi gelmiyor. Ancak NFC teknolojisinin uygulamalarda kullanılabilir olması, gelecek için yeni projelerin göstergesi. Tabii gecenin asıl yıldızı çok da bahsedilmeyen iOS11 ve onun en iyi kullanılacağı yer olan iPad’ler. Burada bilgisayar gibi kullanabileceğimiz tabletler çok artacak diye düşünüyorum.
Bu arada tanıtım sonrası Apple hisselerin düşmesi ne anlama geliyor? Onu da daha sonra yazacağım.
Ayrıca bu konuyla ilgili medyasope tv ‘de bir de röportaj verdim…