Bir Trol Nasıl Trollenir

İnternet trol deyimi ile çelişen iki tanım vardır, tıpkı çelişkili iki çıkış hikayesinde olduğu gibi. Daha ince bir tanım, balıkçılık trolleme tekniğinden (bir balık kancasını bir teknenin arkasına doğru sürüklemek) gelir ve hileci ile eşanlamlıdır. Bu tür bir trol, saçma bir tavır veya pozisyon almış gibi yaparak, onları kışkırtarak kandırmaktır. İdeal olarak, hedefin kendilerine yüklediği şey dışında hiçbir zarar vermezler. Hileci trol, size öğreteceğim bir beceri-bir beceri.
İnsanlar “kabadayılık” dediğinden korktuğu için gittikçe daha popüler olan troll’ün gevşek tanımı, çirkin köprü trolleri gibi sadece çevrimiçi takılan pislik (boktan) kişileri ifade etmektedir. Onların “trollemeleri” taciz, tehdit, hakaret veya sadece can sıkıcı bir davranış biçimini alır. Bu trollerden bazıları hileci tür olduklarını düşünüyor; diğerleri ne kadar ağırlaştırıcı ya da saldırgan olduklarını bile fark etmiyor. Her iki durumda da haydut troller için en iyi hedef kabadayı trollerdir.
Birisi sizi online olarak sinirlendirdiğinde veya rencide ettiğinde, kendi vitriyolünüzle (sert eleştiri) cevap vermek cazip olabilir. Bazen bu uygun bir tepkidir! Ama bazen sadece bu insanı, gününüzü mahvetmesine ve daha da berbat etmelerine teşvik ediyorsunuz. Bunun yerine başkalarının ve kendi zevkiniz için onların etrafında dönebilirsiniz. Doğru ele alındığında hileci trolleme, zorba trolün sıkıntısını hafifletmenin harika bir yoludur. Size kurban rolünden dalaşılmaması gereken güçlendirilmiş bir şakacı biçimini almanıza yardımcı olur.
Dostane bir Yüz Göster
Hileci trolleme komedi oyuncağı gibidir. Trolün güzelliği, karakter ve aktör arasındaki boşlukta yatmaktadır. Amacınız hedefinizi sarsmak ise, kendinizi yardımsever ve işbirlikçi olarak göstermelisiniz. Bu, bazen herkesi mutlu hissettiren trolün sevgisini kazanır. Ancak sık sık troll daha derine iner, kendilerini açığa çıkarır.
Sahte yardımseverlik aynı zamanda kendine bakım davranışıdır; kendinizle trolünüzü yöneltmek istediğiniz nefret arasında bir tampon oluşturuyorsunuz- ancak aslında davranışlarını kendi şartlarıyla kabul etmiyorsunuz. En önemlisi, bu acayip eğlenceli bir şey.
Hedef Kitleye Oyna
Hileci trol ile zorba trol arasında karanlık bir çizgiden ziyade bir spektrum vardır. Doğru tarafta olduğunuzdan emin olmanın bir yolu, üçüncü bir tarafın ne düşüneceğini göz önünde bulundurmaktır. Aslında, yapabiliyorsanız, davranışınızı daha dikkatli bir şekilde yerine getirdiğiniz şekilde açıkça yapın. Üçüncü tarafların tepkileri, trolünüzün etik olup olmadığını ve ne zaman durması gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.
Trolleriniz yaygın bir sıkıntı ya da bağnazlıkla karşılaşırsa, bunu umumi hale getirmek başkalarına yardımcı olabilir. Kodır ve satirist Jen Schiffer, kusursuz trolleme ve hiciv konusundaki sunumunda, kendine güvenen erkeklerin esprilerine düştüğünü görmekten mutluluk duyan kadınları örnek veriyor. Bir izleyiciye oynamakla Schiffer, şaka yapan şık ve eğlenceli bir kadın kavramını anlayamayan bu erkeklerin cinsiyet ayrımcılığını ortaya çıkardı. Bu adamlardan bazıları cinsiyetçiliklerinin farkına vardı ve neyse ki kendilerini geliştirebildiler.
Onlara Her Zaman Bir Çıkış Yap
Bir trolü trollüyorsan, genelde onlar ilk hamleyi yaparlar. Ancak bu, mutlaka nükleer olarak gidebileceğiniz anlamına gelmiyor. Bazen -Nazilerin yumruklamaya ihtiyacı var! Fakat eğer birisi sadece bir pislik olmakla yetiniyorsa, enerjilerine ve vitriyol seviyelerine tepki vermek yerine, onları bir şeyle değiştirirseniz daha iyi hissedeceksiniz. İşlem sizden, onlardan alacağınızdan daha azını alacaktır. (Bu, çok fazla çaba sarf edemediğiniz anlamına gelmez; geniş bir fotoşop trolü kullanıyorsanız ve iş sizi canlandırıyorsa, buna devam edin.)
Trolünüzü çekici kaldıkları bir şekilde dışarı verin. Bu, kötü adam olmamanızı sağlamak için başka bir yol. Savaşmayı bıraktıklarında rahatsız etmenin bir yararı yoktur ve bu iyi bir görüntü değil.
Geçenlerde bir Lifehacker okuyucusu, makaledeki fotoğraf seçimimi beğenmediği için “yazar olarak tüm kariyerimden” vazgeçmemi isteyen bir e posta gönderdi. Trump başkanlığı için beni suçlamadan önce, bana “doğruluk sinyali vermeye çalışan bir diğer kendini beğenmiş beyaz çocuk” şeklinde seslenerek “Kaybedebileceğin tek şey kariyerin olmadığını öğreneceksin “dedi tam adıyla birlikte.
İyi niyetli tartışmaların sonuçsuz olacağını biliyorken daha fazlasını duymak ilgimi çekti, bu yüzden uygun bir cevap verdim: bir karakter, küçük harf.
O, alıştığı uzunluğa karşılık verdi. Ben, benimkinde cevap verdim. Üç tekrarlamadan sonra, aslında cevap vermek zorunda olmadığını fark etti ve bıraktı.
Kanadığını Görmelerine Asla İzin Verme
Bir Trolü trollemek aslında kimin daha az umursadığının bir oyunudur. Eğer daha fazla umursarsan, farklı bir yaklaşım düşünmelisin. Daha az ilgilendiğini göstermek için çok çalışıyorsanız, belki de aslında daha fazla ilgileniyorsunuzdur. Klasik çizgi romandaki adama benzemek istemezsin :
Son kelimeyi kullanmak zorunda değilsin. Bazen aktif olmak istemezsiniz. Son “k” e-postasını göndermememi ister miydim? Kesinlikle ve itiraf ederek, daha önce bu kavgayı geriye dönük olarak kaybettim. Trol- Trole mücadele bir boks maçı değildir; başa çıkılması zor bir oyundur. Ayaktaki son kişi kaybeder.
Sprezzatura terimi burada uygulanabilir veya uygulanmayabilir, fakat o İtalyanca ve onu kullanmak istiyorum, diyelim ki kullanılabilir. Sprezzatura, çalışılmış bir dikkatsizliktir, hileci trol için çaba gösterdiği türdür. Sprezzatura’yı başarılı kılmak, herkesin sana bir şaka olduğu konusunda kendini ikna etmektir; zorba olma durumun senin için ölümcül bir şey iken.
Fakat sprezzatura’yı sadece gösterebilir, anlatamazsın. Umursamayacağınızı kanıtlamaya çalıştıkça o kadar az inandırıcı olacaksın. Gerçek profesyonel trol Felix Biederman ve Virgil Texas şunu belirtti: “Kızgın olduğunuzda otoriteyi ortaya koymanın bir yolu, yalnızca korkunç davranmayıp, belki de sosyal bir deney ya da kendi eğlencenmiş gibi davranmış olduğunuz zamanı söylemektir.
Bu bakıma önem vermeyen sevecenlik sana yorucu geliyor olabilir. Eğer öyleyse özgür olun! Trollerinizi bloke ve şikâyet edin! Ancak hoşunuza gidiyorsa trol tollemek, model uçaklar inşa etmek gibi ödüllendirici ve sakinleştirici bir hobi olabilir: dumanlardan kurtulana kadar bodrumda gerçek anlaşmazlığın küçük simülasyonlarını yapmak.