QR, ATM önünde geçen zamanı azaltıyor (ve bu çok iyi birşey)

QR kodunun Japon otomobil şirketleri tarafından, üretimdeki parçaları hızlıca birbirinden ayırt etmek için bulunduğunu birçok insan bilmez ama çoğumuz hızlı bilgi transferi sağlayan teknolojiyi farklı şekillerde kullanırız.
Her ne kadar, teknoloji meraklılarına göre yeterince hızlı gelişmeyen bir teknoloji olarak görülse de, QR kodu iki binli yılların başından bu yana farklı şekillerde projelerde kullanmayı düşündüğüm araçlardan biri oldu.
Reklam kampanyalarında, formlara hızlı ulaşabilmek için billboard’larda kullanmak, QR (Quick Response) ismine en uygun kullanım şekli gibi görünse de, aslında en pratik kullanım şekli televizyon veya bir ekranda özel olarak oluşturulmuş bir kodu okumak yönünde oluyor galiba.
Bu nedenle benim için yıllardır kullandığım tek banka olan Garanti Bankasının mobil uygulamasında işlem yapmak için QR kod kullanımını görmek beni mutlu etti. NFC ve QR gibi teknolojilerin insan hayatına sokulması bazen çok ilginç sonuçlara neden olabilir. Bazen insan doğası, bu gibi teknolojilere defans gösterirken bazen de hiç beklenmeyen yararların oluştuğunu görebiliriz.
QR kodu ilk kullandığımda amacım hayatın içinde nasıl çalıştığını görmek ve daha önce yaptığım projelerden farklı ve özel Garanti Bankasının ne yaptığını gözlemlemekti. İlk izlenimim teknik açıdan alıştığımız br senaryonun kullanılmış olması yönünde oldu. Önce yapacağınız işlemi tanımlıyorsunuz, sonra kameranızı açıp bankamatik üzerindeki QR kodunu okutuyorsunuz. Bu aşamada ilk dikkat ettiğim, ATM üzerinde QR kodun her an görünüyor olmasıydı. Yani ulaşmak için ekstra bir tuşa basmanız gerekmiyor. Bu tabii ciddi bir hız sağlıyor. Para çekmek istiyorsanız, Garanti Cep’i açınca karşınıza QR işlemlerinden para çekme seçeneği çıkıyor. Burada tutar ve parola girip işlemi hazırlayın, kamera zaten siz işlemi hazırlayınca otomatik açılıyor. ATM’nin önüne gelince de ekrandaki QR’ı okutup paranızı çekin. Bu size çok hız kazandıracak. Hele benim gibi küçük çocuğunuz varsa, aracın içinde uzun süre beklemekten rahatsız olacağını tahmin edersiniz. İşte bu ATM önünde minimum zaman geçirmek zorunluluğunu çıkarıyor. Bazen sırf sıra var diye başka bir ATM’ye gittiğimi de hatırlıyorum. Bir de sırada bekliyorsanız ve arkanızda insanlar varsa işlemi hızlı yapmak arkanızdakini de sevindiriyor.
Fakat bütün bunların dışında, QR kodun çok farklı bir yararı da var benim için. Bir ara özellikle dış mekandaki ATM’lerin temizliğine gerçek anlamda kafayı takmıştım. İşte tam o dönemlerde QR kodu imdadıma yetişti. Bu sayede ATM ile fiziksel ilişkiniz minimum boyuta iniyor.
QR kod para çekme işleminin dışında para yatırmak için de kullanılıyor. Ama benim çok kullandığım başka bir yöntem ise IBAN bilgisi iletme yönünde. Ne yazık ki para yolladığım birçok kişi QR kodunu oluşturmayı bilmiyor ama bana para yollayacak kişilere hesaplarım için oluşturduğum QR kodunu yollayarak, para transferlerinde yanlış yazılımdan kaynaklanan sorunlar olmasına engel oluyorum.
Yıllarca bu teknolojileri birçok danışanıma önerdikten sonra böyle kolayca hayatımıza girdiğini görmek ve deneyimlemek beni çok mutlu etti. Bunun için Garanti’yi kutluyorum.