Garanti Cep’i anahtar olarak kullanmak

Sanıyorum yirmi yıl önceydi, Sabah Gazetesi ve 13 dergisinin webmasterlığını yapıyordum. O dönemlerde e-ticaret projeleri yapmak çok zordu. Banka entegrasyonu için bile aylar süren toplantılar yapılırdı. Üstelik bu toplantıların çoğu hüsranla neticeleniyordu. Zira bankalardaki e-ticaret yapıları daha oturmamıştı. İşte bu dönemde Sabah kitapları için bir e-ticaret projesine başlama kararı almıştık. Benim o dönemde e-ticaret seminerlerimde çok karşılaştığım Garanti Bankası e-ticaret ekibini Sabah Kitapları projesi için toplantıya çağırdık. Kısa zamanda sistemi ayağa kaldırdık.
Garanti Bankası daha sonra web sitesi ile Altın Örümcek yarışmasında karşıma çıktı. Bankaların web sitelerini saygın jüriler ile değerlendirdik ve ikinciye fark atarak birinci seçilmişti. E-ticaret furyası başladığında her şehirde yaptığım seminerlerde banka olarak Garanti’yi önerdim. Hiç bir zaman yüzüm yerde kalmadı. E-ticaret projelerinde banka entegrasyon problemleri olanları bazen dijital bankacılık bölümüne bazen de onların önerdiği şube müdürlerine ilettim, hemen problemleri çözdüler. Memnuniyeti yükselttiler.
Son dönemde, web sitesinde kullandığı, “flat” design, yapılan son bankacılık işlemlerinin, ATM de dahil her yerde öne çıkması, yapay zeka, akıcı mobil uygulaması (Garanti Cep) ile Garanti Bankası dijital bankacılık çok iyi işler yapıyorlar. Bunlardan bir tanesi de, web sitesine hızlıca giriş sağlamak için mobil uygulamanın kullanması.
Web kullanıcılarının şifrelerini belirlerken dikkatsiz davranması, sistem yöneticilerinin birden fazla şifre ile sistemi korumaya çalışmalarına sebep oldu. Bu alanda sön dönemde yapılan en iyi çalışan sistem kullanıcı adı ve paroladan sonra, SMS ile bir doğrulama kodu yollamak. Ancak SIM klonlamasına engel olmak için şifre üretim algoritmaları kullanmakta özellikle power kullanıcılar için doğru olan bir yöntemdir.
Ancak aslında en doğrusu elimizde otantikasyonu olan mobil uygulamayı anahtar olarak kullanmak. Zira cep telefonumuz yanımızdan ayırmadığımız harika bir güvenlik kontrol sistemi. Garanti Bankası da bu kolaylığı farketmiş olacak ki; bir iki gün önce web sitesine girişte, mobil uygulama ile onaylama kısmını eklemiş.
Garanti Web Sitesine girip kullanıcı bilginiz ve parolanızı yazıyorsunuz. Sonraki adımda Garanti Cep ile doğrulamayı seçiyorsunuz. Sonrasında Garanti Cep’ten gelen onayı veriyorsunuz. Site otomatik açılıyor.
Gelecek dönemde bu tip mobil uygulamalı anahtarların çok moda olacağını düşünüyorum ve Garanti Bankasını bu hızlı ve güvenli sistemi için kutluyorum.