Apple batırdığını toplayabilecek mi?

Birkaç yıl önce özellikle yöneticiler için Boğaziçi Mezunlar Derneğinde “Yöneticiler için Apple kullanımı kursları” vermiştim. Diğer telefonların aksine Apple bir ekosistem. Eğer sadece moda diye birçok özelliğini kullanmadığınız Apple cihazlarını alıyorsanız bilmem ama, bir yöneticiyseniz, zamanınızı harcamadan cihazlarınız arasında bilgi alışverişi sizin için çok önemli olacaktır. Bu nedenle bu ekosisteme alışanların hayatının ciddi anlamda kolaylaştığı aşikar. Her ne kadar kullanılan program ve tekniklerin Android tarafında da bir karşılığı olsa da, donanıma entegre çalışmanın hayatı çok kolaylaştırdığı kesin.
O derslerde telefonunu kaybeden bir kişinin nasıl bir kaç saat içinde aynı telefona çok az bir veri kaybı ile ulaştığını, telefonunuzun hafızasına kaydettiğiniz bir veriyi nasıl bilgisayarınızdan tam da o anda kullanabildiğinizi, birden fazla cihazda online ve offline eğlence sisteminizi nasıl kullandığınızı anlatmıştık. O dönemde Apple Steve Jobs’ın mirasını yiyordu. Yemeye devam ediyor.
Tim Cook ise yepyeni bir deneyim verecek ciddi bir kırılım yapmak istiyor. Ancak o koca yapının başı hala “karbon salınımı” gibi eski dünya problemleri ile dertte. Önce bir geri dönüşüm robotu oluşturdu. Yetmedi eski cihazların kullanımda kalabilmesi için eski cihazları da sisteme sokacak işletim sistemi iOS12’yi çıkardı. Ama Apple her ne kadar yatırımcısından, müşterilerine herkesi mutlu etmeye çalışsa da, rahmetli Garih’in olmak istediği yer ile olduğu yer arasındaki makası teorisi gereği başarıdan uzaklaşıyor. Zaten sağlığında sadece Steve Jobs’ı mutlu etmeye adanmış bir yapının tam tersine herkesi mutlu eden bir yapıya dönmesi hiç ama hiç kolay değil. Tim Cook’da ilk geldiği dönemde kafasındaki o ilginç kullanıcı arayüzlerini artık hiç anlatmıyor.
Bu durumda insanın aklına tek çözüm geliyor. İcraatdaki testesteron miktarını arttırmak. Belki SpaceX ve Apple yöneticilerini değiştirmeli. Kim bilir?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir