2018'in en iyileri / En iyi yayın platformu : WordPress

WordPress dünyadaki web sitelerinin büyük çoğunluğunun yayın platformu. Hem wordpress.com altında hem de ayrı kurulmuş yazılımı ile, web’in en etkin güç merkezlerinden biri. Üstelik bu konudaki başarısının altında iyi niyet de var. Bu iyi niyeti de manifestolarına yazmak yerine hayatlarına ekliyorlar. Bunu ilk görebileceğimiz yer kendi web siteleri. wordpress.org sitesinin en altına inerseniz yazılım işini ne kadar ciddiye aldıklarını görebilirsiniz. Sitenin en altında “Code is poetry” yazar. Bu samimi yaklaşımlarını gösterme noktasında çok önemlidir.
Kurucusu Matt Mullenweg, Trump’ın seçildiği ve özgüveninin yüksek olduğu o ilk dönemde, wordpress’in asyalı abonelerini istediğinde, buna karşı durmuş, ayrımcılık yapmayacağını söylemişti. WordPress bu yaklaşımı ile de siyasetin içinde olmayacağını net şekilde belli etti.
Wordpress, Aralık ayı içinde 2014 yılından bu yana geliştirdiği 4 versiyonunu bırakıp, 5.0’a geçiş yaptı. Sunucu tarafındaki yazılımlarda bu tip köklü değişiklikler özellikle sistem yöneticilerinin korkulu rüyasıdır. Yazılım geliştiricileri ve kullanıcılar yenilemeleri isterken, sistem yöneticiler mümkün olduğunca yazılımın stabil hale gelmesini isterler. O yüzden de yazılım değişikliği çok çabuk yapılmaz ama WordPress 5.0 birkaç saatte bir milyon indirilmeye ulaşarak, işletim sistemi ve platformların o eski şaşalı günlerini yaşattı bize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir