Kosgeb

Kosgebin, Türkiye’de bir çok kişi için iş kurma konusunda ümit kaynağıydı. Açıkcası, benim üç Kosgeb deneyimim oldu. İlkinde bir proje önermiştim. Beğenildi. Ancak banka teminat mektubuna takıldık. Bir iki yıl sonra teminat mektubu kalktı ama atı alan Üsküdar’ı geçmişti. Proje mi? Amerika’da benden bir yıl sonra kurulan rakibim şu an dünya içeriğinin yüzde 70’nin üzerinde olduğu wordpress.
Bir ara acaba projelere danışmanlık yapabilir miyiz diye konuştuk. Herkesi almıyoruz dediler. Aynı dönemde bir başka şehirde bir danışmanlık şirketi beni danışman alın Kosgeb desteğini sağlıyorum dedi. Artık isyan ettim. Dönemin müsteşarı devreye girdi. Soruşturma açıldı. Şehrin Kosgeb başkanı görevden alındı.
İki yıl önce dijital olmayan bir projemiz bir Kosgeb başkanı ile konuştuk. Ağırladı sağolsun. Ne desek hayır dedi. Sonunda ben de denemek için “Uzay taşımacılığı” desteğiniz varmış. Koşulları nedir dedim. Bana “Yok ya, onu öylesine yazdık” dedi. Başkanın ismini rencide olmasın diye yazmıyorum ama görevlilere iletebilirim.
Tam Kosgeb ile hiç ümidim kalmamıştı ki; geçenlerde artık Kosgeb’in tost ve kuaför gibi belirgin iş kollarına destek vermeyeceğini sistemi değiştirdiklerini öğrendim. Yeniden belki onuncu kere yapılanıyor. Ancak eğer yine yakın çevreye iş bulma yöntemi olacaksa kapatın Kosgeb’i gitsin. Zira çok konuşup iş yapmayan başkanlarla ne ortaya bir iş çıkıyor ne de proje.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir