Yöneticinin yapay zeka rehberi

Yapay zeka hakkında bildiğinizi sandığınız her şeyi unutun. Size hap şeklinde kısa bilgilerle hem işletmeniz hem de kendiniz için en kolay şekilde kullanabileceğiniz hap bilgiler vereceğim.
Önce biraz ukalalık yapılacak bilgi.

Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti.

Bu ansiklopedik bilgi yapay zekadan çok sibernetik bilimini anlatıyor. Sibernetik biliminin atası ise malumunuz benim deyişimle Ebû’l İz popüler söylemi ile Cezeri. Tam ismi ile Ebû’l İz İsmail İbni Rezzaz El Cezerî. Sergisi Uniq Exop’da 29 Nisan’a kadar açık mutlaka gidin.
Yapay zekaya dönecek olursak, yine aynı kaynak şöyle yazıyor.

Bir bakış açısına göre, programlanmış bir bilgisayarın düşünme girişimi gibi görünse de bu tanımlar günümüzde hızla değişmekte, öğrenebilen ve gelecekte insan zekâsından bağımsız gelişebilecek bir yapay zekâ kavramına doğru yeni yönelimler oluşmaktadır.

Yani diyor ki; yapay zeka terimini biz eskiden algoritmayı tanımlamak için kullanıyorduk ama “deep learning” ve “cognitive learning” (bilişsel öğrenme kavramı çıkınca yapay zeka bunu anlatmaya başladı. Yani 80’lerde yapay zeka denilen şeyle şu an yapay zeka diye tanımlanan şey arasında farklılık var. Yapay zeka algoritmayı anlatırken işlem gücü, şimdi ise bilgi derinliği ve doğruluğu önemli. Yine o dönemde işlem gücünü arttırmak için donanıma yükleniyorduk şimdi ise bilişsel öğrenme için doğru veri setlerini vermemiz gerekiyor.
Yine aynı kaynak:

Bu yönelim, insanın evreni ve doğayı anlama çabasında kendisine yardımcı olabilecek belki de kendisinden daha zeki, insan ötesi varlıklar meydana getirme düşünün bir ürünüdür. Bu düş, 1920’li yıllarda yazılan ve sonraları Isaac Asimov’u etkileyen modern bilim kurgu edebiyatının öncü yazarlarından Karel Čapek’in eserlerinde dışa vurmuştur. Karel Čapek, R.U.R adlı tiyatro oyununda yapay zekâya sahip robotlar ile insanlığın ortak toplumsal sorunlarını ele alarak 1920 yılında yapay zekânın insan aklından bağımsız gelişebileceğini öngörmüştü

Yani denizaltı için Jules Verne ne ise robot ve kavramın beyni olan yapay zeka için Čapek odur.
Son iki cümle ile konu hakkındaki teknik bilgiyi bitireceğim. Cognitive yani bilişsel öğrenme ve deep learning kavramları nasıl algoritma oluşturduğumuzu anladığımız zaman ortaya çıktı. Yani algoritmanın algoritması. Bunu neden söylüyorum? Eğer algoritmanın algoritmasını bulabiliyorsak, başka her şeyin de algoritmalarını bulabiliriz. Aşk gibi, var olma nedenimiz gibi….
Peki yapay zekayı işletmemiz için ne zaman kullanmalıyız?
Teknoloji şirketi yöneticisiyseniz bu maddeyi hiç boşuna okuyarak zaman kaybetmeyin. Zaten o süreç çoktan başladı. Ürünlerinizin içinde küçük yapay zeka parçacıkları kullanma zamanınız gelmiştir. Vestel, Casper reklamlarında son tüketici bile bunun farkına vardı. Üretim sürecinde birçok alanda işinizi yapay zekaya teslim etme imkanı çok yakında oluşacak mutlaka takipte olmak lazım. Her sektörü incelem imkanımız yok ama yapay zekayı işletmenizde hangi alanlara sokmanız gerektiği konusunda size rehber olacak bir zincir var. Önce ürününüze bakmalısınız. İkinci sırada üretim süreçleri. Üçüncü sırada otomasyon sistemleri ve devamında pazarlama ve yönetim geliyor.
Otonom yapay zeka danışmanlar
Danışmanların size yaşattığı sorunları yaşatmazlar. Siz bırakıp gitmezler, tahminleri önsezilere değil açıklanabilecek hesaplara bağlıdır. Kehanette bulunmazlar. Ayrıca bu topraklarda çokça yaşandığı gibi yönetime ortak olmazlar, sadece danışmanlık verir çekilirler.
Satın almada yapay zeka
Tedarik zinciri yönetimi ve satın almalarda yapay zeka çok iyi bir kaynaktır. Tek başına süreci yönetebilir. Hatta bu ikiliye bir de insan kaynaklarını ekleyebiliriz. Bu sayede insan kaynakları departmanları iş yükünden kurtulup yetenek avına çıkma imkanını bulacaklardır. Bu da headhunter maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olur.
Risk Yönetiminde yapay zeka
Yatırımlarınızı yönetmek, tavsiyeler almak ve hesaplanmış öngörülerden yararlanmak için yapay zeka kullanmak bazen büyük kar marjlarına ulaşmanızı sağlar. Artık işletmelerimizin her alanında güvenli sulardan çıkmayı tavsiye ederken yatırımların da belli oranlarda yönetebilir riskler alması doğru olacaktır. İşte bu riskleri yapay zeka aracılığı ile yönetmek, risk yönetimini de kolaylaştıracaktır.
Sonuç olarak yapay zeka çağı iş hayatımıza aslında yaklaşık onlarca yıldır girmiş durumda. Bunu borsadaki hızlı işlemlerde çok net görebiliyoruz. Ancak son dönemde yapay zeka artık kobilerin kullanımına bile inecek kadar demokratikleşmiş durumda. Bu nedenle artık c-level’ın yapay zekayı kendi işinde nasıl kullanacağını düşünmesinin zamanı geldiğini düşünüyorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir