Gençleri Teknoloji Bağımlılığından Kurtarmak İçin On Yöntem

Geçen hafta Meclis Araştırma Komisyonu, kurumlara tavsiyede bulunmak için teknoloji bağımlılığını nasıl önleyeceğini konuşmuş. Ortaya dünyadan bir iki örnek çıkmış. Bunlardan biri Güney Kore’de uygulanan ve belli bir saatten sonra teknolojik cihaz kullanımını engelleyen Külkedisi Yasası olmuş. Malum hikayeyi herkes bildiği için bir daha anlatmıyorum. Belli bir saatten sonra teknolojik dünyadan gerçek dünyaya geçiş sağlanır. Bir de Çin örneği var. Bu bir çeşit oyunlaştırma (gamification). Zamanından önce her çıkış, az oynanan oyun bir puan kazandırıyor. Tabii ki bu konuda yerelleştirmenin de yapılması gerektiği konusunda çok fazla söylem var, yok değil. Çözüme odaklı olma fikri güzel olsa da genel de bu tip konular çok karmaşık ve birden fazla nedenden ortaya çıkan büyüyerek fil kadar olmuş problemlerdir. Peki bir fili nasıl yersiniz? Tabii ki parçalayarak!

Önce ciddi bir analiz

İsterseniz önce şu literatürü elden geçirelim. Teknoloji bağımlılığından kasıt nedir? Bağımlılığın tanımını psikiyatristlere bırakmak sureti ile isterseniz teknolojiden kastın ne olduğunu konuşalım. İlk aklıma gelen ekran bağımlılığı. Tablet, telefon veya televizyon hepsi çok kullanıldığında yaşam kalitesini düşüren cihazlar. Öncelikle hepsinin ortak olduğu noktadan bahsedelim. Her ne kadar genetik yetenekler etkili olsa da bu cihazların ekranlarından çıkan mavi ışığın görme kayıplarına yol açtığı uzun zamandır biliniyor. Peki bu mavi ışığın sebebi nedir? Tabii ki üretim maliyetlerini düşürmek. O zaman eğer teknoloji bağımlılığından kasıt ekran bağımlılığı ise bunu çözmenin yolu sektörün panel diye tanımladığı halk arasında ekran diye bilinen ürünün üretimine devlet destek verir ve yüksek kaliteli üretim sağlanır yada bir teşvik ile üretim maliyetlerini mavi ışık kadar düşüren ancak insan sağlığına etkisi olmayan bir çözüm bulunur.

Bu sorunun tamamını çözmeyecektir. Tablet ve telefon kullanımında yanlış durmak, boyun, yatarak kullanmak tablet ağırlığından dolayı özellikle iskelet yapısı oturmamış gençlerin kaburga yapılarında bozulmalara sebep olur. Bunun için çözüm özellikle bu tip kullanımları engelleyici bilinçlendirme filmlerinin hazırlanmasıdır. Bunu da muhtemelen Sağlık Bakanlığı üstlenmelidir. Bu konuda destek ürünlerinin okullarda dağıtılması da özendirici olacaktır. Ben bu modülü diğerlerinin yanında küçük bir sorun olarak görüyorum çünkü zaten spor alanında da özendirici faaliyetler bulunması bu sorunu minimize etmiştir.

Eğer teknolojiden bağımlılığından kasıt, sosyal medya bağımlılığı ise, bunun da çözümü kolaydır. Önce hem Türkçe hem de coğrafik bilgi paylaşımlı özel sosyal ağların oluşması teşvik edilir. Bu sayede gençler bölgelerinden çıkmamış olur. Bu bir süre sonra fiziksel bir ilişkiye doğru gider ve gençler evlerinden çıkmaya başlar. Bu arada sosyal ağlar ve internetin sanal alem olmadığı ve siber mekanlar olan bu yapılarda gerçekleştirilecek her türlü faaliyetin fiziksel dünya gibi sorumlulukları olduğu çeşitli faaliyetlerle anlatılır. Bunun nasıl yapılması gerektiği konusunda devletin imkanlarının mutlaka seferber edilmesi gerekmektedir. Türk bir sosyal ağın oluşturulması gerektiği ve bu konuda en üst seviyeden teşvik ve himaye edilmenin önemli olduğunu konuşmalarımda ve yazılarımda uzun zamandır yazıyorum. Üretmek önemlidir. Ancak ürettiğini dağıtabilmek daha önemlidir. Türk fikirlerinin bu coğrafya ile ilgili olanlara dağıtılması için sosyal ağlar çok önemlidir.

Eğer teknoloji bağımlılığından kasıt, gençlerin video kaynakları karşısında zombileşmesi ise. Bu da kolayca çözülebilecek sorundur. İki aşamalı bir çözüm bulunmaktadır. Birinci aşamada Türkçe video içeriğinden fazla Türkçe uygulama oluşması için devlet teşviğinin arttırılması. Bu aynı zamanda Türkçe’nin yaygınlaşması için de önemlidir. İkinci aşamada ise bu uygulamaların dünya genelinde popülerleşmesi için tanıtım faaliyetlerinin yapılması.

Son olarak eğer teknoloji bağımlılığından kasıt bilgisayar oyunları ise. e-Spor’u, federasyonu olan bir spor dalı haline getiren ve markaların bu konuya nasıl asıldıklarını farketmeyen kurumların bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Eğer teknoloji bağımlılığından kasıt bilgisayar oyunları ise, o zaman konuya interneti karıştırmak haksızlıktır. Bilgisayar oyunları sorunu internet olsa da olmasa da sorundur. Eğer bahsettiğimiz bilgisayar oyunlarına bağımlılıksa bilgisayar da, ekran da internet bağımlılığı da bu sorunun yanında masum kalır.

2 Comments

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir