Hadise.com olayının düşündürdükleri

Önce olayı kısaca anlatayım. Şarkıcı Hadise ablasının menajerliği döneminde, ablası Hülya Açıkgöz tarafından 30000 dolara alınan hadise.com alan adını menajerlik ilişkileri bozulunca geri istiyor. Ancak ablası vermiyor. 2 Aralık 2019’da Belçika’da dava açıyor. Davayı da kaybediyor. Yani hadise.com resmen Hülya Açıkgöz’e ait.

Öncelikle Hadise’nin hukuk danışmanları bu davayı neden Belçika’da açma gereği duymuşlar bilemiyorum. Alan adı konusundaki kurallar ilk gelenin alacağı yönünde olup, bunun hiçbir istisnası yoktur.

Türkiye’deki alan adı sistemi evrensel kurallara uymamaktadır. Nic.tr yönetiminin ODTÜ üzerinde olduğu dönemden alışkanlık Türkiye’deki alan adı satın almalarında kimlik, marka tescil ve/veya ticari gazete kaydı alınmaktadır. Ancak bu sistem evrensel kurallara uymadığı için, bir AIHM kararı ile Türkiye ciddi bedeller ödenmek zorunda kalabilir. Bu da artık nic.tr yönetimini elinde tutan BTK’nın hatası olur.

Bu arada Hülya Açıkgöz, alan adı bilgilerinde ismini gizlemeyi tercih etmiştir. Tabii Hadise’nin içeriğini kullanamayacağı için alan adını satılığa çıkarmıştır. Burada da bir profesyonel sisem kullanmaması tamamen kızgınlıkla reaktif bir yaklaşımla can yakmak için yaptığını gösteriyor.

Hülya hanıma reaktif olmamasını söylemek gerekiyor. Hadise’ye de, tavsiyem, Google aramalarında ilk sayfanın kontrolünü de eline alması yönünde. Şu an linkedin hesabı bile 4. Sayfada çıkıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir