Yazdıklarınızın internette çalındığını nasıl anlarsınız?

İçerik üreticilerinin en büyük sorunu içeriklerinin başka kişiler, siteler tarafından alınması, kullanılması bazı durumlarda da çalınmasıdır. Genelde bu sorunu popüler kültürden beslenen, sığ yazılar yaşadığı için ben çok bu sıkıntıyı çekmedim. Okuyup yazılarımı paylaşanların çoğu kaynak gösterdi. Ancak bu yine de sizi bu tip eylemlere karşı hazırlıksız bırakmamalı.

Yazdıklarınızın internette nasıl kullanıldığını öğrenmek istiyorsanız, Google üzerinde alarm kurmalısınız. İstediğiniz kelime ve isimler hakkında Google veri tabanına giren adreslerin bilgilerini almak için Google’a giriş yaptıktan sonra https://www.google.com/alerts adresinden aradığınız kelimeleri ve size hangi aralıklarla mesaj atılmasını istediğinizi girmelisiniz.

Öncelikle baştan söyleyeyim bu sistem, kapalı sosyal medya hesaplarını inceleyemiyor. Örnekse facebook.com’da çıkan birşey size alarm olarak gelemeyebilir. Bir uyarı da almak istediğiniz mail sayısı ile ilgili yapmakta fayda var. Eğer çok kullanılan bir anahtar kelime giriyorsanız olduğu anda yollayı kullanmayın. Bir anda mesaj denizinde boğulabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir