Corona sonrası dünya nasıl olacak

Aşı ve ilaçla ilgili tam bir müjde gelmese de artık yavaş yavaş eski ama eskisi gibi olmayacak yaşantımızın hayalini kurmaya başladık. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak belki kısa süre eski düzene yakın bir normalleşme yaşayacağız ama kısa bir süre sonra radikal değişiklikler olacak.
Bilişim sektörünün uzun zamandır konuştuğu değişikliklere Corona katalizör etkisi yaptı. Her şey çok daha hızlı gerçekleşecek. Mesela Noah Harari’nin medeniyetin temeline koyduğu güven duygusu, artık belli kurumların hakemliğinde gelişmeyecek. Artık blockchain teknolojisi, bu kurumların yerini çok hızla alacak. Keza yapay zeka, artık insanlığın hiç durmadan insanlığın arkasını toplayacak. Dijital dönüşüm kurumların standart operasyonları arasında yer alıp, ar-ge gibi departmanlardan ziyade idari işlere bağlanacak. Robotlar kısa zamanda, hayatın parçası haline gelecek. İnsanın insanla teması duygusal amaçlar dışında muhtemelen sonlandırılacak. Yaşananlardan alınan dersler sonucu, evlerimizde karantina bölgeleri oluşturmanın dışında, ayakkabı çıkarma yeri olmayan (girişsiz) evler değerlerini kaybedecek. Artık tasarlanmaz olacak. Otomobillerimizde virüs, parazit, bakteri ve kimyasalları engelleyen filtreler olacak.
İş için dışarıya çıkma ve trafikte olma alışkanlığı tamamen yok olacak. Alışverişi artık düzenli ve çoğunlukla internetten yapacağız. Evlerde yaşam arttıkça, planları değişen evler önce şehirlere, sonra da yeşil alanlara yeni şekiller verecek. Şu anki büyük şehirlerde yaşayanlar azalacak. Köy yaşantısı daha yaygınlaşacak. Yeşiller artacak.
Daha hızlı iletişim daha çok teknoloji yerine daha uygun teknolojiden konuşacağız. Yeni teknolojilerin canlılar ve sosyal yaşama uygunluğu konuşulmadan yaşamımıza girmeyecek. İlaçlar gibi uzun süre test edilecek. Bazen onay alamayıp, yok olacak.
Uzay teknolojileri daha çok hayatımıza girecek. İnterneti özellikle interneten kullanmaya başlayacağız.
Corona öncesi sorunlarımızı çözmek konusunda daha fazla motivasyonumuz olacak. İklim değişikliği konusunda daha çok kafa yoracağız. Ağaçlanma, tarım alanlarında çözümler üretmek için yarışa gireceğiz. Banknot artık hayatımızda olmayacak. Para sadece bir rakam olacak. Bu sayede gelir uçurumu hem ulusal hem de uluslararası alanda ortadan kalkacak. Temel gelir (universal basic income) kısa zamanda ulusların uzun zamanda da dünyanın tamamı için uygulanmaya başlayacak. UN, WHO gibi uluslararası kurumlar devletlerin etkisinde kalmaktan kurtulacak.
İktidar, kurumlardan ülkelerden Thomas Friedman’ın da bahsettiği gibi “super-empowered citizen” (yani süper güçlerle donatılmış fertlerde) olacak. Yerel yönetimlerin gücü ve yetkileri artacak.
Tüketim alışkanlıklarımız da değişecek. Daha butik yaşamlar ve zevklerimiz olacak. Evlerimizden daha az dışarı çıkarken, bunun sebebi iş ve görevler yerine, sosyal ve kültürel ihtiyaçlar olacak. Zamanımızın daha azını çalışmaya ve görevlerimize ayırırken, daha fazla sosyal zamanımız olacak.
Evlerimizin yapısı da değişecek. Evler ihtiyaçları karşılamaktan çok yaşamak hatta çalışmak için tasarlanacak. Bu nedenle daha büyük sinema odaları, tele konferans alanlarımız olacak.
Aynı değişimi dijital hayatımızda da göreceğiz. Öncelikle buluta olan güven azalacak. Verilerimizi evlerimizde tutmaya özen göstereceğiz. Para kasaları gibi dijital kasalarda özel dijital verilerimizi saklayacağız. Bilgisayarlarımızda yeni kullanacağımız programları da karantinaya alacağımız özel yazılımlar olacak. Bu sayede zoom gibi yazılımlar çalışırken bilgisayarımızda bilgilerimize ulaşamayacak.
Her alanda decentralization
Dijital dönüşümden sonra en önemli konu merkezi olmayan yapılar olacak. Pandemi döneminde bu merkezi yapıların bize ne kadar çok zarar verdiğini hepimiz gördük. Hizmeti paylaştırmak için kurulan hastaneler aynı zamanda virüslerin yuvası haline geldi. Başta sağlık olmak üzere her alanda merkezi olmayan, dağıtık yapılar oluşacak. Neredeyse web’in ilk dönemlerinden beri her alana sıçrayan bu yapı, toplamın ayakta kalması için de çok doğru platformlar üretiyor. Bilişim ve finansdan sonra sağlık, politika hatta enerji sektöründe bile bu yapıları daha çok göreceğiz. Aslında sanıırm corona sonrası hayatımız merkezi olmayacak demek bütün bu olacakları özetleyecek.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir