Uzun yolculuklar için tabletinizi nasıl hazırlarsınız?

Uzun uçak yolculukları genelde çok sıkıcıdır. Hele internet bağlantısı bulunmayan bir uçuştaysanız tabletinizden başka dostunuz büyük ihtimalle yoktur.

Ancak aşağıda hayat akarken hızlı bir yere ulaşmanın keyfini yaşıyor olmanın maliyeti gündemi kaçırmak olmamalıdır. Bu nedenle ben uzun uçuşlar öncesi mutlaka tabletimi hem şarj hem de bilgi anlamında doldurmayı tercih ederim.

Bitmeyen işlerin takibi

Bu tip yolculuklar bitmeyen işlerin takibi için harika fırsatlardır. Bunun çin devamlı online olma ihtiyacı olmayan bir mail program kullanmalısınız. Maillerinizi bu ortamda yazabilir daha sonra da internete bağlandığınızda yollayabilirsiniz. Ben bu iş için iPad’in standart programını veya kendi tarzımda mail okumayı da kolaylaştıran Molto’yu kullanılyorum. Molto şu an yayından ne yazık ki kalktı bu nedenle uygulama mağazalarında bulmanız mümkün olmaz. Eğer hasbelkader önceden yüklemişseniz silmemeye gayret edin.

Instapaper

Birçok not toplama programı olmasına rağmen Instapaper, hem ücretsiz offline kullanımı hem de minimalist bir tasarımı olması nedeniyle tercihim. Tavsiye ederim. Daha sonra okumak istediğiniz web sayfalarını, sadece bilgi olan kısmını kaydedip okuyabiliyorsunuz.

Bu arada farklı sitelerden küçük parçaları kaydeden Digo gibi parasız bir program bulamadım. Keşke böyle birşey de olsa.

Pressreader

Tabii gündem deyince sadece kendi sahip olduğumuz bilgileri düşünmüyoruz. Pressreader sayesinde günlük gazeteleri kendi mizanpajlarında ulaşabilir bunları takip edebilirsiniz. Başarılı bir program olduğunu söylemeliyim. Yalnız Pressreader kullnıyorsanız yanınızdaki yolcunun aa gazete mi okuyorsun internete nasıl bağlandın, uçağı mı düşürmek istiyorsun demesine hazır olun! Benim başıma geldi.. Hem de business’da…

Biraz da yaratıcılık

Malum ben uzun uçuşları biriken yazılarımı yazmak için de kullanıyorum. Bu konuda iyi bir yazılım bulmak zor. Benim hala tek opsiyonum iPad Notes. Tabii Logitech Türkçe klavye de bu işin olmazsa olmazları. Gerçi Windows 10 ile gelecek olan yeni telefondaki bilgisayarın cep telefonunda çalışması ve küçük bir ekran ve klavye ile cep telefonunu desktop gibi kullanma fikri de çok kışkırtıcı geliyor ama. Bu ne zaman çıkar, gerçekten hızlı şekilde çalışırmı soruları çok önemli. Eğer hızlı çalışırsa bütün cihazlarımı bırakıp Windows’a geçebilirim. Yıllar sonra yeniden.

Hala zamanınız varsa

Bir de malum uzun yollarda eğlence sektörünü de unutmamak gerekiyor. Oğlak burcu olduğum ve bir nevi işkolik olduğum için önceliğim video izlemek. Burada da uçağn imkanları yerine TED Talks izlemeyi tercih ediyorum.

Tabletinizi yavaşça yere bırakın

Bu kabareyi dönüşümlü olarak yaptınız ve hala yolculuk bitmediyse tabletinizi yavaşça yere bırakıp uçağın içindeki sosyal hayata karışmanızı tavsiye ederim. Anti sosyal biriyseniz uçağın interaktif sisteminden film seyretmeye, oyun oynamaya devam edin. Yok biraz daha sosyalseniz çevrede yeni insanlar tanımak isteyecek çok fazla insan var. Onlarla konuşmaya çalışın. Genelde yolculuklar iyi dostlukların başlaması için güzel bir imkandır.