Poltio’nun içerik oluşturma yöntemi dikkat çekici

ekran-resmi-2016-11-23-08-32-41Son dönemde, internette yeni girişimleri çokca görür olduk. Türkiye’den çıkıp dünyada bir postansiyel oluşturma ihtimali olan girişimler açıkcası beni çok mutlu ediyor. Bunlardan biri poltio.com. İsminden pek anlaşılmasa da bir anket sitesi. Açıkcası uzun zamandır içeriğin evrilmesini bir basın mensubu olarak takip ediyor, kafa yoruyorum. Son dönemde insanların heryerde ulaşabildikleri içeriklere ilgi giderek azalıyor. İçeriğin kullanıcı tarafından oluşturulmasını sadece giriş almayı isteyen yepyeni bir anlayış var.
İşte poltio bu ihtiyacı çok güzel karşılıyor. Anket yaklaşımı hem içeriğin oluşturulmasında kullanıcının etkili olmasına, hem de gündeme ve içeriği yeni bir kullanıcı deneyimi ile tüketme imkanı sağlıyor. Üyelik sistemi oldukça kolay, facebook entegrasyonu da var. Artık iş ile ilgili yerlerde, üyelik için likedin, eğlence ile ilgili sitelerde facebook ve twitter hatta mümkünse hepsini görmenin çok doğru olduğunu düşünüyorum.
Gelelim geliştirilmesi gereken taraflara. Ülkenin, dünyanın mobile döndüğü bu dönemde, poltio’nun mobil kullanıcı oranı sanıyorum yüzde 80’lerde. Bu da mobil uygulama gerekliliğini arttırıyor.
Poltio’ya girdiğimde testler açıp çözebilme imkanım olduğunu anladım ancak bence bunu anlatan bir dönem çok da meşhur olan bir anlatım videosu mutlaka ana sayfada ulaşılabilir bir yerde olmalı. Zira testler arasında gezerken bir dönem benim de özellikle araştırıp hakkında yazılar yazdığım elektrik piyasasının özelleştirilmesi konusunda bir test gördüm. Bu teste elektrik piyasasına yeni giren şirketlerin mutlaka sponsor olması ve çıkan sonuçları değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Her ne kadar sorular soruldukça konuyu anlayabiliyor olsak da enerji piyasasında yaşanan bu liberalleşmenin tüketici için önemini anlatan metinlere anketin sonunda ihtiyaç var bence.
Pazar araştırması yapmak için de poltio ilginç bir mecra olabilir. Markalar hızlıca ürün/deneyim konusunda geri dönüş alabilirler. Ancak poltio mutlaka bu ürünü markaların özel kullanımı için şekillendirmeli.

ekran-resmi-2016-11-23-08-37-03
İnternette anket doldurma fikri, yıllardır çok iyi çalışıyor. Poltio gibi bir siteye girdiğinizde ise o anketten bu ankete resmen koşuyor, bir anket canavarına dönüşüyorsunuz.
Poltio, özellikle dil desteğini açabilirse, Türkiye dışı pazarlarda da iş yapabilir. Şu ana kadar Garanti Partners desteği almış olmasına rağmen bence yatırım alarak bu pazarda yol alabilecek yapıya sahip. UX/UI tarafında başarılı bulduğum poltio’nun web entegrasyonlarının da arttırılması yaygınlaşmasında etkili olacaktır.

ekran-resmi-2016-11-23-08-32-41