Netflix’le nasıl mücadele edilir?

Hani şu klişe prezantasyonlarda evi olmadığı halde dünyanın en büyük ev kiralayıcısı AirBNB diye bir söylem vardır ya, şöyle devam eder:

CbAFZiUW0AApK65.jpg

İşte buradaki en büyük TV organizasyonu Netflix, son dönemde bir dert haline geldi. Duyduğuma göre Digitürk, DSmart gibi abone kazanımı için “callcenter”lara iş vererek, itibarını üç para yapan kurulular, bir derneğe netflix’le mücadele için görev vermişler.

İşini zamanında düzgün yapmayan, arge’ye para ayırmayan, pazarlamasını callcenter bile oldukları meçhul iki üç üniversite öğrencisinin eline bırakan bu dijital platformlar, Türk sermayesi imiş. Onları korumamız gerekiyormuş.

Netflix bir OTT TV. Over the top teknolojilerin TV sektöründeki ismi. Ancak OTT dünyasından tek etkilenen sektör TV değil. Telekom sektöründe WhatsApp de ciddi bir tehdit. Türkiye’de bundan en çok etkilenen telekom sektörü oyuncuları, Türk Telekom, Turkcell, Vodafone. Ancak hiçbirisi bir dernek üzerinden bizi kurtarın diye ağlamıyor.

Türkcell daha da ileri gidip, whatsapp’e bir de rakip yarattı. İsmi “BİP”. Son derece başarılı bir uygulama.

Görüntülü görüşme süresini ikiye katlayan BİP’e her yöne arama geliyor

Şimdiye kadar 8 milyon kişinin indirdiği Turkcell’in mesajlaşma uygulaması BiP’te görüntülü arama süresi sesli arama süresini geçti. Anneler Günü’nde görüntülü görüşme süresi %80’e yakın artarken, toplam görüntülü görüşme süresi de sesli görüşme süresinin iki katına çıktı.

 Tamamen yerli kaynaklarla Türkiye’de geliştirilen BiP her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih ediliyor. Bugüne kadar 8 milyona yakın kişi tarafından indirilen BiP, sunduğu sesli ve görüntülü görüşme özellikleri ile de ilgi çekiyor. 8 Mayıs Anneler Günü kapsamında düzenlenen ve Turkcell’lilerin, Anneler Günü’nde kota harcamadan görüntülü arama yapabilmelerini sağlayan kampanya kapsamında ilk defa uygulama üzerinden yapılan toplam görüntülü arama süresi sesli arama süresini ikiye katladı. Gün içerisinde görüntülü arama görüşmelerinde %80’e yakın artış gözlemlenirken, görüntülü görüşme süreleri toplam sesli görüşme süresinin iki katına çıktı. Uygulamalar üzerinden sesli ve görüntülü arama yapılabilmesi için güçlü bir altyapı desteği gerekiyor. Bu bakımdan Turkcell’in güçlü altyapısını kullanan BiP, yüksek hızlı ve kaliteli hizmet sunuyor.

http://btdunyasi.net/goruntulu-gorusme-suresini-ikiye-katlayan-bipe-yone-arama-geliyor/ 

Kaldı ki; OTT TV’lerin sektöre etkisi konusunda, RTÜK ile Üniversitelerde çok da değerli bir toplulukla ciddi workshoplar yaptık. Sonuçlarını da https://www.amazon.com/Televizyon-Teknolojilerinde-Doping-Etkisi-Turkish/dp/1508603200/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1480149819&sr=8-1&keywords=atıf+ünaldı kitabında yayınladım.

Yani Netflix ile yakararak, devletten regülasyon bekleyerek mücadele edemezsiniz. Aynısını yaparsınız, iyisini yaparsınız, mevzuata en uygununu yaparsınız çalışkan ve işini iyi yapan şirketler böyle yapar, ağlamaz. Biz Doğan Grubunda NetD’yi bu düşüncelerle planladık. İsmi o zaman NetD değildi ama.