Algoritmik düşünemeyenlerin gelecek 10 yılı

Yaptığım araştırmalara göre Türkiye’de Nest bağlı olan bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar evden biriyim. Ev sahibimin bu Nest’ten haberi yok, zira yeni elektrik şirketim olan Dinamo Elektriğin bana hediyesi. 
Nest evdeki ısıtma sistemini internete de bağlayarak, akıllı hale getiren bir cihaz. Bağlaması oldukça kolay. Markanın vaadi ise, bir yılda bu cihazı kullanarak yapacağınz tasarruf, bu cihazı alarak harcadığınız paradan daha ucuza gelecek. Bütün bir kış kullandığım cihaz sayesinde evim hep sıcaktı. Yakıt maliyetim de aynı şekildeki evlerden birinde oturan babamınkinden neredeyse yarı yarıya düşüktü. Üstelik bunu yapmak için her evden çıkarken cihazı kapatma ihtiyac duymadım. Zira cihaz kendi kendini kapattı. 

Üstelik evime yaklaştığımı anladığı anda da ısınmaya başladı. 

İşte buna nesnelerin interneti diyoruz. Elimdeki cep telefonu ile cihaz haberleşiyor. Evimi ısıtırken benim lokasyonumu kullanıyorlar. Bu tabi bu konuda yapılan çalışmaların emekleme hali. Zira şimdi size bu konuda yaşadığım bir srunu anlatacağım.

Havaların ısınması ile birlikte Nest bizi ısıtmaya devam etti. Eşim artık isyan etmeye sistemi hatalı bulmaya başladı. Haksız da sayılmazdı. Sistem evi ısıtmaya devam ediyor ve biz nasıl durduracağımızı bilmiyorduk. 

İşte hayatımızdaki yeni sorun bu olacak. Nesnelerin interneti ve arkasındaki yapay zekaya gerçekten isteklerimizi anlatmak.

Bir başka örnek de google’da yaşandı. Eğitimlerim srasında göstermek için bir kadın iç çamaşrırı şirketinin reklamına tıklamış bulundum. Şu aralar google, her açılan sitede aklınıza gelen her kadınsal ilanı bana gösteriyor. 

Geçenlerde nesnelerin internetini konuştuğumuz bir ortamda bir dostum bu cihazlarla birlikte bize ihtiyaç kalmayacağını söyledi. Kesinlikle katılmıyorum , asıl büyük derdimiz bundan sonra aslında ne anlatmak istediğimizi algoritmik olarak bu yapay zekalara anlatmakla başlayacak.

Benim en büyük merakım ise şu kurumsal şirketlerde bir evet hayırlık soruya 10 sayfa cevap yazan kişiler bu cihazlarla ne yapacaklar.