Önce kadınlar ve çocuklar

Businessweek’de bu haftaki yazımın genişletilmiş versiyonu:

Çiğdem’le Microsoft’ta işe başladığında tanışmıştık. Sanıyorum 25 yıl önceydi. Microsoft içinde Sitebuilders isminde bir grup kurmuştuk. Grup özellikle internet teknolojileri konusundan çalışan yazılımcıların, bilgi birikimlerini paylaşmaları amacı ile kurulmuştu. İşte o dönemden bu yana Çiğdem Kayalı ile Microsoft içinde sosyal sorumluluk projeleri konusunda konuşurum.
Sanıyorum yeni yılın ilk haftalarında Türkiye’de teknoloji alanında başarı hikayeleri yaratan kadınları ortaya çıkarmak için, Microsoft Türkiye’nin düzenlediği ‘Teknolojinin Kadın Liderleri’ yarışmasını konuşmak için televizyon programıma davet etmiştim. Programı https://tinyurl.com/teknolojininkadinliderleri adresinden izleyebilirsiniz. O dönemde üçüncüsü yapılacak olan yarışmanın kayıt tarihi daha belli olmamıştı ama genel kapsamı yapılacakları ve konuyu konuşma imkanını bulmuştuk. 

Microsoft, projesinde geleceği inşaa eden teknoloji sektörünün, dünyayı güçlendirecek inovasyonlar üretmesinde cinsiyet eşitliğinin önemli bir rolü olduğuna inanıyor. 2016’da başlayan Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasına başvurular 9 ayrı kategoride yapılabiliyor.

  • Geleceğin Teknoloji Yıldızı Adayı, 
  • Genç Teknoloji Yıldızı, 
  • Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider, 
  • Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi, 
  • Yılın Başarılı Kadın Yazılım Geliştiricisi, 
  • Yılın Başarılı Kadın CIO’su, 
  • Engelleri Aşan Kadın, 
  • Yılın Bilim Kadını 
  • Yeni Teknolojilerle Fark Yaratan Kadın Lider 

Kategorilerinde adaylarınızı 18 Mayıs’a kadar https://tinyurl.com/tklbasvuru adresinden başvurabiliyorsunuz. Yarışmanın ve kazanmanın tek şartı var. Kadın olmak. Lisede okuyor da olsanız, bir şirketin yönetim kurulunda da bulunsanız aynı derece kazanma şansınız var. Bu nedenle yarışmaya başvurmak çok önemli diyor Çiğdem. 

Çiğdem sosyal sorumluluk ve networking alanında çok deneyimli. 10. Yılını kutlayan Sitebuilders grubu o kadar başarılı ve daha önemlisi sürdürülebilir oldu ki, 2000’li yılların başında farklı çoğrafyalarda benzer gruplar kurmak adına Microsoft tarafından görevlendirildi. Eğer bu tip sivil toplum yapıları içinde bulunduysanız bilirsiniz bu grupları bir arada tutmak, çalışmalarını ve daha önemlisi ayakta kalmasını sağlamak çok zordur. Hele teknoloji gibi çok para kazanıldığı için gerçekten ilgisi olmayan, konu hakkında derin bilgisi olmayan ve alanın imkanlarından nemalanmak isteyenlerin yoğun olduğu bir sektörde, doğru insanları bulup onları gönüllü çalıştırmak çok zordur. 

Genelde başarı oranı çok düşük olsa da, o yıllarda Sitebuilder grubunun yaptığı en doğru iş buydu. Grup kendini buradan nemalanıp sonra kaybolacak insanlardan uzak tuttu. Bu nedenle de hala yazılım profesyonelleri bu grupta paylaşımlar yapıyor. Çiğdem’in “Teknolojinin Kadın Liderleri” projesini bu nedenle çok önemsiyorum. Eminim yıllarca ayakta kalacak, hatırlanacak ve teknoloji alanındaki bütün kadınlara ulaşan bir proje olacak. Zaten tv programımdaki sohbetten yanlış hatırlamıyorsam ciddi bir kümelenme de başlamıştı. Yeni bu alanda ödül alan kişiler birbirleri ile dayanışmaya başlamış, bir araya gelmişlerdi. 

Çiğdem projenin başarısı için sadece yarışma duyurusu yapmıyor. Farklı organizasyonlarda ‘Women in technology’ panelleri yapıyor. Bu panellerde yarışmanın birincileri ile katılımcıları tanıştırıyor. Mayıs ayında yapılacak olan Teknoloji ve Eğitim Fuarında da böyle bir panelin müjdesini verdi. Projenin tasarımcısı olarak, bakıyorum teknoloji ve kadın konusu neredeyse Çiğdem orada. 

“Amacımız teknoloji ile hayatında bir fark yaratmış, üretken, cesur, zeki, çevik, fikren hür kadınları bulmak. Eğer ülkemizi daha iyi yarınlara taşıyacak liderler arıyorsak, onları beklemek yerine, oluşmaları için örnekler ve koşullar yaratmalıyız. Bu yüzden bu yarışma bizim için çok önemli. Internette o kadar çok bilgi tüketiyoruz ki… oysa kadının DNA’sında üretmek var. Teknolojiyi kullanarak tüketen değil, üreten bir toplum yaratmak için de kadınlarımızı harekete geçirmeliyiz.Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmamız ile bilimi ve mühendisliği kız çocukları için ilgi çekici hale getirmek istiyoruz. Bunu birlikte başarabilmemiz için en iyi yolu da onlara örnek olacak, ilham verecek başarılı kadınlarlı öne çıkarmak” diyor Çiğdem. Aynen altına imzamı atıyorum. Bu topraklar hep kadınlarıyla varoldu ve yükseldi. Kadınlarımız ne kadar güçlenirse, ülkemiz o kadar güçlenir. 

TÜSİAD’ın çizgi filmi (sonra çocuklar)

Bu hafta teknoloji alanında bir de çocuklar için sosyal sorumluluk projesi ile karşılaştım. Teknoloji sektörünün önemli ismlerinden Erol Bilecik, TUSİAD başkanı olduktan sonra büyük ihtimalle çokca karşımıza çıkacak teknoloji projelerinden biri. Çocukların STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) alanında eğitim almalarını özendirmek amacı ile özel olarak yapılmış bir Pepe ( çocukların çok sevdiği bir yerli çizgi karakter ) çizgi fimi. Seyrettim. Çok başarılı olmuş. https://tinyurl.com/tusiadstempepe adresinden izleyebilirsiniz. Ancak iki konuda çekincelerim var. Birincisi STEM denilince akla lego gelmesi, bana sorarsanız lego’nun bile hoşuna gitmeyecektir. O nedenle bu yanlış algıyı uzaklaştırmak için, başka anlatım yolları da bulmak lazım. İkincisi Türkiye’de pepe dışında da çizgi film üreticileri var. Bu konuda özellikle çocuk psikolojisine dikkat eden diğer yapımcıları da seçmekte fayda var. 

Bu arada geçen hafta Antalya’da Eurasia Airshow vardı. Bu sayede ilkinin İnternet Süpervizörü olduğum Dünya Hava Oyunlarının 20 yıl sonra yeniden Türkiye’de yapılacağını öğrendim ve mutlu oldum. Qatar hava yollarının yüksek Executive uçağını deneme imkanım oldu. Bütün diğer detayları https://atifunaldi.com.tr/2018/05/02/bir-eurasia-airshow-boyle-gecti adresinden öğrenebilirsiniz.