Dikkat edilmesi gereken 4 trend

Bu hafta yazıma kadınlarla başlayıp, kadınlarla bitiriyorum.

Uzun zamandır takip ettiğim kimse trendlerden konuşmuyor. Geçenlerde JCI Bursa’da konuşan Murat Yıldız, bunun sebebini konuşmasının sonunda ifade etti. Bu kararsız dünyada trendlerden konuşmak çok zor. Ben de bunu kendime, moda tabiriyle “challenge” yaptım. İşte size gelecek on yılda değişmeyecek dört trend.

1. Trend : Lokal Ol

Mersin’e geldiğimde ilk gittiğim yerlerden biriydi. Ama lokal kalacağını sanıyordum. Sonra ATV’de haberde seyredince diğer illerde olmadığını farkettim. 2018 Guangzhou Uluslararası Kentsel İnovasyon yarışmasında, New York, Sydney ve Milan’ı geçip yarı finale kalınca da bunun önemli bir fikir olduğunu farkettim. Projenin adı “Kadın Üreticileri Pazarı”. Fikrin sahibi Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan. Amaç sadece kadın üreticilerin ürettiği bir pazar. Erkekler sadece ürünlerin taşınmasına yardım ediyor. Lokal üretimi destekliyor. Kadını destekliyor. İşin güzel tarafı, anadolu kadınının anlayışlı, sakin dünyası hakim.
Sadece bir pazar değil… Haftasonları, şehrin kahvaltı mekanı. Arefe ablanın elinden yapılmış ısırgan otlu mayasız hamurla yapılmış börekler pazarın yıldızı. Lokal değerleri ortaya çıkarma konusunda Neşet Tarhan’ı tahmin ediyorum bütün Mersin destekliyor.
Bu arada Neşet beyin tek güzel hizmeti bu değil. Ödüllük bir diğer proje ise balık pazarı. Balıkçılar satıyor, belediye pişiriyor. Balığa ucuz ve hızlı ulaşım için harika bir yöntem. Kadın üreticileri pazarı kimsenin aklına gelmediyse belki bu da gelmemiştir diye yazıyorum.

2. Trend : Fragmente ol

Murat Yıldız konuşmasında basının geleceği hakkında tahminlerin pek tutmadığı, dijital kağıdın bir türlü gelmediğini anlatırken, radyonun keşfinden başlayarak sosyal medyaya kadar giden bir tarihi anlattı. Tabii herkes Marshall McLuhan’ın attığı kırk akıllının çıkaramadığı “medyum mesajdır” analizine konsantre olduğu için kimse bir sonuç çıkaramamıştı. Sonuç çok net. İnsanlar önce en yeni olan medyayı kullanıyor sonra içinde küçük parçalara bölünüyor.
Bu sadece medya için geçerli değil. Ticaret de böyle yazılım da böyle. Geçen hafta Les Ottoman’da basın ile biraraya gelen SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan ve SAP EMEA Güney Bölge Sorumlusu, S/4HANA Cloud ERP Çözümleri Başkan Yardımcısı Jose Valles’in de yaklaşımları bu yöndeydi. SAP, akıllı bulut tabanlı kurumsal kaynak planlama (ERP) çözümü SAP S/4HANA® Cloud tam da bu mantığın üzerine kurulu. SAP S/HANA her ne kadar Öğrenen Makineler (Machine Learning), Gelişmiş Analitik (Advanced Analytics) ve Yapay Zekâ (Artificial Intelligence) ile zenginleştirilmiş olsa da toplantı sonrası Jose ile yaptığımız sohbette beni en etkileyen fikir olarak bu kaldı.

3. Trend : Dijital Emperyalizm

Yine hafta içinde, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Cengiz Semercioğlu’na verdiği mülakatta, “dijital emperyalizm”den bahsetmiş. İşte bu özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından çokbüyük tehlike. Bir anda güçlü topraklarda, büyüyen br startup internet güçlendiricisini de kullanarak hızlıca yayılıyor. Facebook’da, Twitter’da bunu gördük Snapchat ise o kadar hızlı büyüdü ki bunu göremedik bile. Bu konuya Kaan’ın dikkat çekmiş olması çok anlamlı. Devletin bu konuda önlemler alması çok yerinde. Ancak OTT TV konusunda olduğu gibi yasaklayıcı yöntemler yerine, girişimlerin hızlıca büyümesini sağlayacak çözümlere gitmeli
Uzun uzun konuşmak gerekmekle birlikte bu arada RTÜK ve BTK’nın OTT TV’leri regüle etmek amacı ile oluşturduğu “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamında Sunumu Hakkındaki Yönetmelik Taslağı”nın bu dijital emperyalizmi önlemek yerine, ıskalayacağı görüşündeyim.

4. Trend : Kadın

İş adamı yerine “iş insanı” demenin samimiyetsiz olduğunu düşünüyorum. Bence iş hayatına kadını da yerleştirmek için bundan daha samimi ve ciddi girişimlere ihtiyaç var. Bunlardan biri “Yanındayız Derneği”. Basın bülteni yerine facebook hesabımda TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan’ın paylaşımından öğrendim. Hemen araştırdım, kurucu üyelere teker teker baktım. Samimi bulduğum insanları görünce, üye olmak için başvurumu yaptım. Kurucu üyeler arasında ilk dikkatimi çeken isimler, Bekir Ağırdır, Bülent Gürcan, Burhan Karaçam, Ferhat Boratav, Hakan Güldağ, Necati Özkan, Uğur Gürses ve Yekta Kopan. Hepsi işinde başarılı ve kadınlar konusunda samimi yaklaşımlarda bulunabilecek isimler. https://yanindayiz.org sitesinden bu konuda daha geniş bilgi alabilirsiniz.
Ben ayrımcılığın her türüne “pozitif ayrımcılığa” bile karşıyım. Ancak https://yanindayiz.org ‘daki vidyoda dile getirilen her fikrin altına imzamı atarım. Bu yazıdaki dört trendin arkasında, kadınların yanındayım!